Citat:
Ursprungligen postat av
Johnson88
Tror inte detta fall har nämnts i tråden;
1993 knivdödas en 62-årig man i Kungälv. En 35-åring erkänner knivdådet. I en notis nämns att han 1986 dömts till rättspsykiatrisk vård efter att ha dränkt en man i ett badkar. Han var på permission när han begick andra dådet.
Någon som vet mer om det första fallet?
Vet tyvärr ingenting om mordet 1986, men litet mer om det andra mordet 1993. GM hade påskhelgen 1993 blivit beviljad permission från rättspsyk, för att fara till hemorten Kungälv och besöka sin mor. Av oklar anledning hamnade han istället hemma hos en 62-årig man, som han inte kände sedan tidigare. Ett bråk uppstod och GM skar då halsen av 62-åringen.
GM greps redan dagen därpå, tillsammans med en kamrat som också befunnit sig i BO:s lägenhet. En granne beskrev den mentalsjuke GM som "fullständigt livsfarlig". GM sade sig inte minnas särskilt mycket om mordnatten, men erkände emellertid att det var han som skurit halsen av 62-åringen.
Till inte särskilt stor förvåning, så dömdes GM för detta andra mord åter till sluten psykiatrisk vård.