2019-07-03, 19:44
  #997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KABUN
De flesta kommer ju från Iran och är födda där. Hur vet Afghanistan om att dom finns? Är det Iran som upprättar dessa listor och skickar över? Vill du utveckla?
Det finns totalt 2.5 miljoner afghaner i Iran. 1.5 miljoner av dem (i stort sätt familjer med barn) är registrerade asyle och har nån typ av legitimation som de har fått från iranska myndigheter. Resten (en miljon) är illegala invandrare som är vuxna män och som jobbar svart i Iran och skickar pengarna till deras familjer i Afghanistan.
Stor majoritet av dem som kommer till Sverige som flyktingbarn har haft uppehållstillstånd i Iran och är registrerade med riktiga uppgifter om födelsedag hos iranska myndigheter. Men det verkar att svenska myndigheter vill inte ha kontakt med iranska regeringen eftersom det finns många iranier som flytt till Sverige p.g.a. politiska skäl och regeringen (med all rätt) vill inte samarbeta med iranska myndigheter angående flyktingar.
Citera
2019-07-03, 19:55
  #998
Medlem
Mad monks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zoom008
Mördaren var oerhört intelligent och lärde sig svenska snabbt säger någon till Aftonbladet. Likt förbannat måste han ha tolk? Tyvärr kommer den här beklagliga gruppen med aktivistkärringar och kriminella afghaner undan igen då det läggs lock på. Att ljuga om sin ålder borde vara straffbart och leda till direktutvisning. Sverige behöver inte göra sig ännu dummare då vi redan är världskända som naiva och korkade.

Helt rätt SVT är redan igång med sina "gråterskor" och det är tydligen meningen man ska tycka synd om mördarna. Ja jag anser de alla är skyldiga till detta dåd. SVT är lägre stående än kackerlackor. Visst kan man tycka Ingrid var en jäva dåre och det var hon troligen med men syftet var nog "gott" ur hennes synvinkel belöningen blir uppsprättad med en kniv det är ju sanslöst farliga jävlarna vi släpper in som är kapabla till såna här dåd. Men vad gör skräpmedia jo ett snyftreportage om de ensamkomandes "utsatta" situation det är så sjukt!
Citera
2019-07-03, 20:05
  #999
Medlem
Vågskålens avatar
Inslag på Rapport nyss om mordet. Förövaren konstaterades psyksjuk, engagemanget för ensamkommande sades vara stort på orten, någon otydlig referens till motsättningar utan vidare förklaring, slutklämmen var nu att risken var nu stor att andra ensamkommande kunde drabbas av svenskarnas rasism, samhället måste ta större ansvar för psyksjuka ensamkommande.

Detta var nog en av de värsta cover ups jag någonsin sett i svensk media, och konkurrensen i den disciplinen är ändå stenhård.
Citera
2019-07-03, 20:44
  #1000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KomissarieBeck
Inte så mycket att gå på än så länge.
En kvinna är enligt uppgift misstänkt mördad under natten.
Polisen är en så länge förtegen.

Någon som vet mer?

https://www.aftonbladet.se/nyheter/krim/a/0ngrd2/uppgifter-misstankt-mord-i-varmland


Kvinnan arbetade som volontär med att stötta asylsökande !
En av de asylsökande har erkänt mordet !

Karma när det är som allra bäst !
Citera
2019-07-03, 21:59
  #1001
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Ja det kan man!
Är personen en fara för sig själv eller sin omgivning och i behov av psykiatrisk vård, samt motsätter sig vård så skall LPT övervägas

Varför skall iranska myndigheter överväga LPT när de kan skicka honom till Sverige istället? Blir mycket billigare.

Så då gjorde de det.
Citera
2019-07-03, 22:03
  #1002
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson
Skäggbarnet sköter sig bra. Nu belönas han med sympati.


Citat:
Vi vet inte vad han varit med om innan han kom hit. Vi har ingen aning om det.

Det är ju sant förstås. För ingen kollar deras förflutna i Iran. Men det sannolikaste är förstås att han mördat förut.
Citera
2019-07-04, 00:32
  #1003
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ThordOlavsson
Skäggbarnet sköter sig bra. Nu belönas han med sympati.


https://www.svt.se/nyheter/lokalt/varmland/oro-i-kil-efter-mordet-pa-pensionerade-lararen

Kort och gott: stackars mördare. Det är så synd om honom så vi får nog glömma Ingrid och gå vidare...
https://www.youtube.com/watch?v=oQ-X78nMhjE

Med den inställningen (som vi sett förut) skall vi inte förvånas om naiva människor ger oss ännu fler copy cats.

Ja, antingen brukar de beskrivas som traumatiserade barn och ungdomar som flytt fattigdom, bomber och förföljelse (och därför måste få en fristad här hos oss), eller också är de skötsamma, studiebegåvade och ambitiösa ynglingar (och då måste vi också ta hand om dem och bl.a erbjuda dem gymnasieamnesti). Det verkar inte finnas några mellanlägen. De ska vara här, punkt och slut.

Skit samma om det är lärarbrist, lokalbrist och bostadsbrist. Om välfärden i övrigt går på knäna. De ska vara hos oss.

Om jag inte hade läst här på Flashback hade jag inte haft en aning om hur våldsbenägna de faktiskt är som grupp. Det är inget etablissemanget gärna talar högt om. Tyvärr var detta inte det första mordet. I värsta fall är fler att vänta. Och de som faktiskt är skötsamma lär riskera att utsättas för misstänksamhet och kanske främlingsfientlighet.

Ja, inget att förvånas över att det finns många i gruppen med allvarliga psykiska problem. Men Sveriges psykvård är inte dimensionerad för dem. Då kan det gå så illa som här.

Undrar om många kvinnor i Ingrids situation nu kommer att bli oroliga och inte vara så benägna att ”öppna sina hjärtan” längre. Tänk om pendeln börjar svänga efter detta?
Citera
2019-07-04, 00:35
  #1004
Avstängd
Takpapps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Inslag på Rapport nyss om mordet. Förövaren konstaterades psyksjuk, engagemanget för ensamkommande sades vara stort på orten, någon otydlig referens till motsättningar utan vidare förklaring, slutklämmen var nu att risken var nu stor att andra ensamkommande kunde drabbas av svenskarnas rasism, samhället måste ta större ansvar för psyksjuka ensamkommande.

Detta var nog en av de värsta cover ups jag någonsin sett i svensk media, och konkurrensen i den disciplinen är ändå stenhård.

Jag såg inslag på Aktuellt, troligen samma. Helt ofattbart tunt reportage. "Utan vidare förklaring" är verkligen vad det hela verkade gå ut på. Så frön av tankar om svenskarnas rasism, och sen vänder vi blad och tänker inte mer på det. Och just det, nåns fel är det också, att inte nån annan kan ta ansvar...

Sämsta jävla skiten man får för skattepengarna.
Citera
2019-07-04, 00:38
  #1005
Medlem
Kellywomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Livsmissbrukare
Det är ju ändå en viktig poäng hon lyfter fram. Vi har ingen aning om vem han är, har gjort eller varit med om. Det är, inte minst idag, uppenbart att vi har släppt in tickande bomber bland oss.

Det som du kallar poäng var det första Eliasson sa i intervjun direkt efter mordet. Men vaddå att vi inte vet vad han varit med om? So what? Menar man på fullt allvar att det skulle ursäkta mordet?
GM har varit i Sverige sedan slutet på 2015. Det är väldigt lång tid. Han kom hit som ensamkommande vilket innebär att han under flera år haft ansvarig socialtjänst som utrett hans situation och den hjälp han behöver. Han har haft boende som antigen varit hvb hem eller familjehem. Han har haft god man innan han blev 18. Han har varit på asylutredning där han fått svara på väldigt många frågor om det han varit med om. Han har gått i skolan där det finns både lärare och elevhälsa. Han kallas nu psyksjuk vilket borde inneburit att han även varit starkt kopplad till BUP sålänge han var minderårig. Det tycks också som han haft flera volontärer omkring sig. Vad jag menar med detta är att för mig låter det helt sinnessjukt att på fullt allvar tro att mordet skulle ursäktas för något han varit med om (som vi inte vet). Alla de insatser som varit runt honom har haft alla chanser att göra anmälningar om han nu varit så sjuk. Socialtjänsten, boenden, migrationsverket, god man, lärare och elevhälsa, psykiatrin och massor av volontärer och de som känt honom.
Detta är en sjuk handling, ett mord och det finns ingen omständighet som på något sätt förmildrar detta. Så de här lösa antydningarna gör mig så arg.
__________________
Senast redigerad av Kellywoman 2019-07-04 kl. 00:40. Anledning: felstavat
Citera
2019-07-04, 07:12
  #1006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kellywoman
Det som du kallar poäng var det första Eliasson sa i intervjun direkt efter mordet. Men vaddå att vi inte vet vad han varit med om? So what? Menar man på fullt allvar att det skulle ursäkta mordet?
Det är precis vad man menar. En andel av den här gruppen unga män är pga sina tidigare upplevelser bevisligen farliga för företrädesvis kvinnor, det torde ingen kunna förneka längre. Just den här individen ska redan innan mordet ha visat prov på en exceptionell oförmåga att föra sig bland folk. Eller hundar för den delen. Efter en runda på psyk för fan vet vad och att ha mördat sin lärare/mormor/sugarmommy så försvaras han fortfarande. Dessutom med samma argument som jag använder för att han inte ska äga rätt till vårt samhälle, speciellt när det sker på bekostnad av riktigt hjälpbehövande.

Vi är nog många som är förbannade.
Citera
2019-07-04, 08:44
  #1007
Medlem
Läste nyss att Stefan L vill satsa mer på psykvården. Kanske behövs, men det hade nog inte hjälpt här. Der vore bättre att ha ordning på asylpolitiken. Den som fått avslag ska ut samma dag! Var han hamnar och vad som händer när han kommer tillbaka till sitt land är oväsentligt!
Då hade inte detta hänt och inte heller terrordådet på Drottninggatan i Stockholm!
Som sagt - Ensamkommande muslimer är en tickande bomb!
Citera
2019-07-04, 09:46
  #1008
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rubar
Nej. Varken advokaten eller aktivisterna behöver anstränga sig det minsta för att hävda att hazaren är sjuk.
Den saken ombesörjer Stats-Media så bra så:
"Mordmisstänkt hade psykiska problem
19-åringen som erkänt mordet hade allvarliga psykiska problem, och skrevs ut från psykiatrin samma dag som mordet begicks." (första länken)
Notera att det alltså inte är så att de citerar vad någon annan hävdar. Det är SVT som slår fast att så ÄR fallet.
Och, som alltid, anger de att "SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant..".
Fy f-n. Varför finns ingen kräkssmiley?
Om han hade "allvarliga psykiska problem", varför skrevs han då ut från sjukhuset?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in