Citat:
Ursprungligen postat av
Carinah78
Det jag fetat:
I den här tråden är det nästan skrattretande hur dogmatiska en stor del av de trådaktiva är.
Det är hart när omöjligt att i denna tråd systematiskt och öppet granska hur LW valde leva sitt liv, för så fort det postas nåt kritiskt gällande hennes mindre goda val, blir vederbörande kallad LW-hatare. Sanslöst!
Om folk i tråden visste hur utredare vid mord ibland väljer att uttrycka sig, tror jag många skulle bli upprörda och stegra sig och hävda att BO efter mordet kränks även av Polisen.
Ingen här i tråden vet hur Örebropolisen pratar om LW, men jag sätter en liten slant på att hon inte ses som en ängel. Fast det vore ju fel förstås. Ett sånt synsätt som att LW under sitt liv varit en 'angelo immaculata' skulle vara förödande för objektiviteten vad gäller utredningen. Det kommer fram smuts om alla människor.Det är inget farligt i sig, men en del här blir närmast hysteriska och jag tror det handlar om en jättebesvärlig osäkerhet hos dessa.
LW måste få granskas!
Både här och i Örebro polishus.
Din avslutande fundering kan jag tänka mig att ansluta mig till. LW kunde, enl uppgifter i tråden, inte låta bli SD.
Hon var kort sagt svag för hans attraktionskraft.
Passar inte den tolkningen återstår en än sämre bild av LW:
Hon valde att utnyttja honom för sina köttsliga lustar.
Nu kan tråden fritt välja synsätt/tolkning, varsågod!
De som hela tiden återkommer i denna tråd om huruvida LWs var fel/rätt, bra/dålig, ängel/synderska, moralisk/omoralisk verkar vara religiösa extremister.
Bara om mördaren hade samma förvridna synsätt och ansåg sig rätt att utfärda dödsstraff kan det ha betydelse för mordet.
Annars ser jag inget värde att stoppa LW i ett sådant fack. För de flesta av oss är livet inte uppdelat i himmel eller helvete, svart eller vitt.
Jag tycker att LW verkade vara en beundransvärd kvinna på många sätt, hon framstår som kärleksfull men ändå viljestark och driftig.
Varför ska någon döma hur hon använder sin fritid? Vissa lägger all sin fritid i kyrkan, vissa på sport och andra på nöjen och barer. Medan många jobbar nästan jämt.
LW verkade ha varit minst lika mycket med sina barn som andra. Om det nu är det som räknas som att vara ”bra?”
Och de flesta har inte bara haft en enda, långvarig perfekt relation i livet. Det är en och annan groda som blir kysst på jakt efter en prins.