Citat:
Ursprungligen postat av
EasyClaps
Då du försöker gripa an religiösa skrifter med en popmodern Game of Thrones-förståelse så blir det givetvis svårt för dig att förstå vad ondska är. Jag vet inte riktigt om RKK är en påhittad ’figur’, det känns som att jag måste lägga mig på marken för att ens finna en rimlig nivå att diskutera med dig. Den enklaste förklaringen jag kan ge dig om t.ex. satanism är om Gud i skriften uppmanade människor att leva man-kvinna så vill ondskans näste förkasta det och förespråka världen att leva ensamstående eller i homoäktenskap, ja allt förutom i en kärnfamilj. Det är tur att vi är långt ifrån det idag, så andas ut.
Var inte orolig, de vet exakt hur människor fungerar och hur de ska lyckas manipulera oss att normalisera detta. Är du inte aktsam så finns det en risk att du inte ens kommer märka när du har pillevicken där du verkligen (enligt mig) inte bör ha den. Tror du mig inte? Det var inte många år sedan folk kunde bränna ned riksdagshuset angående att abort normaliserades, idag kan människor på riktigt bränna ned byggnaden om ett förslag om att förbjuda abort skulle komma upp på dagordningen.
Vem är RKK, katolska kyrkan? Om så är fallet så är de givetvis inte påhittade även om de predikar en massa dravel. Var vänlig definiera ondska. Jag är ganska säker på att katolska kyrkan inte predikar homoäktenskap. Vidare vem är du som tror att du kan bestämma hur
människor lever sina liv. Jag är tillsammans med en kvinna och vi har varit tillsammans i rätt
många år och vi är inte gifta, vad är din uppfattning om det? Sen gällande abort så vill de flesta
att det skall vara lagligt, och där har vi det igen diktera för andra människor.