2019-06-15, 23:44
  #47017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Apropå dagens tema, MH:s blogg.
Inlägget är från 21/5 -18

(Jag följer Tufsankatts exempel och läser från början.)

Å så bra, glöm inte de viktiga detaljerna! Och om någon har hela MH blogg kan den kanske skicka den till StudebakerHog666 så han verkligen får så mycket som möjligt för att kunna bilda sig en uppfattning om denna MH.
Citera
2019-06-15, 23:51
  #47018
Medlem
Philomenas avatar
Nu då jag liksom andra tjatat ett tag om MH... Här kommer en lång lista med en del andra frågor som jag (liksom flera andra) tjatat om men hittills inte fått svar (skrolla förbi om det blir för långt!):


1. Alla oklarheter kring HD som faktiskt har ett rimligt motiv utifrån vissa antaganden om hur hon kan ha sett på den förmodade affären mellan maken och LW.

Varför spreds lögnen om hennes obefintliga brors hus i tråden som anledning till flytten med utsikt närapå över LWs hus?

Hur var egentligen relationen mellan HD och LW över tid? Vad sades egentligen på fikat, om detta nu ägde rum?

Vad är statusen mellan HD och SD egentligen? Tråden har fått flera olika motstridiga uppgifter och spekulationer kring en deprimerad HD, en inte deprimerad HD, en HD som var glad att SD hade sex med annan kvinna/LW, en HD som var förstörd av att SD bedrog henne, en HD som förbjöd SDs affär med LW och utfärdade kontaktförbud, en HD som var lättad att slippa SD osv... Vad stämmer?

Varför blir de bara tillsynes alltmer tajta under en skilsmässorprocess de ändå fullföljer?

Blev HDs hus någonsin undersökt? Det ligger ju närmast BP bortsett från BOs eget hus då.

Frågorna är många om HD och relationen med SD utifrån att SD är MGM.

2. Har polisen helt uteslutit att deras MGM SD kan ha begått mordet ihop med andra, t ex HD och JG, varpå detta kan krångla till alibin, tidpunkter, vilka bevis som kan hittas osv? Att lägga pusslet kring en MGM är nog så svårt men hur tilltrasslat kan det inte bli om flera personer skulle täcka upp för varandra?

3. Vem är GM som person egentligen utifrån vad vi vet/sett hittills? Galen, impulsiv random mördare trots att polisen inte gått ut med varningar till allmänheten om någon lös dåre? Eller manipulativ, lekfull och iskall som planerar mordet i förväg, kanske t o m reggar konton online i sådana här forum för att förvilla och styra... och nu njuter av att styra både oss och utredning? Jag börjar luta åt det senare med tanke på att hen klarat sig fri så länge.

4. Hur ska vi se på andra geocachares reaktioner innan LW var hittad? JG och EF som tidigt gick ut med att ingen skulle söka eller ens prata om att hon var borta utan lämna detta till Missing people (iaf lär JG ha sagt detta enligt tråduppgift) och Norge-resenärerna som blev oroliga och befarade det värsta men iaf formellt inte letade utan åkte till Norge.

Kan någon av dessa, t ex BeholderX ha letat iaf men valt att göra det tyst då JG hade utfärdat order att ingen fick leta? Spekulation: ifall en del nära GC-vänner till LW visste om bråken mellan SD och LW samt hade sett JGs ställningstagande, skulle de skylta med om de letade LW inför JG? Skulle de kanske t o m misstänka att JG och SD kunde vara inblandade? Det har talats om en del märkliga loggningar kring dessa dagar, kan det ha berott på misstro mellan GC:are om vem man kunde lita på kring att LW var borta?

5. Om JG och direktivet till de andra att inte leta...

Har JG haft motiv själv att ta livet av LW? Hade de någon relation mer än bara vänskap vid något tillfälle?

Sh.Holmes som kände LW har skrivit att JG blev väldigt besviken på framförallt LW och dömde henne hårdare än SD trots att han var vän med båda. Sedan, om jag fattade det rätt, så kände JG först HD och lojaliteten var närmast henne snarare än gentemot SD.

Hur ser JGs ev motiv, alibin och ageranden kring mordet ut om det granskas?

Fick han verkligen order av polisen att uppmana LWs vänner att inte söka henne eller ens tala om att hon var försvunnen? Varför skulle polisen gå via honom om han stod deras MGM nära? Finns det några GC:are inne här som minns hur JG uttryckte sig ordagrannt om detta? Stämde det överens med något polisen själva informerade om vid dörrknackning t ex?

6. Uppslaget om den bisexuella (homosexuelle?) mannen som LW hade hoppats på... Har detta någon relevans för att förstå mordet? Vissa har menat att detta kan vara SD eller/och JG. Är detta bara lösa spekulationer och tolkningar av kärvänliga bilder eller finns det någon substans bakom dessa tankar?

7. Uppslaget om "något" utöver otrohet/trasslig relation som inneburit att flera utöver MGM SD haft att förlora på om LW fått fortsätta leva.

Tråden har ju präglats av en viss aggressivitet och även hot utanför tråd mot folk vilket kan indikera att människor, inte bara MGM, haft anledning att inte bara försvara utan även bete sig direkt aggressivt mot folk på ett sätt som gör att man undrar om vad de har att förlora på att tråden gräver.

De vildaste teorin har varit swingers men i tråden har vi ju även diskuterat ev smuggling av olagliga substanser från Amsterdam.

Finns det något som kan indikera att fallet inte bara handlar om ett triangeldrama, eller en klassiker där kontrollerande man till slut mördar kvinna i nära relation? Har grävandet i tråden t ex kunnat bringa något mer ljus över de unga kvinnorna från Amsterdam som valde att semestra i Örebro hemma hos SD av alla ställen omkring mordet? SD och HD har ju rest en del till Amsterdam, fram och tillbaka. Jag själv personligen kan tänka mig häftigare ställen för tre unga tjejer från Nederländerna än Nya Hjärsta, iaf utifrån de satellitbilder jag sett av området.

8. Vad vet vi om MGM SDs förflutna? Varför vet vi så lite innan han dyker upp i Örebro? Är detta verkligen vanligt i krimtrådar? Att folk är som blanka tavlor innan de dyker upp som trygga familjefäder och blir anklagade för mord?

9. Har MGM SD någonsin yppat några egna misstankar om möjliga GMs? Har han upplevt något märkligt som skulle kunna indikera på att han blivit ditsatt av någon ifall han skulle vara oskyldig?

10. Hur har relationen varit mellan UW och SD? Här har det ju framkommit olika uppgifter, vad stämmer?

11. Var UW någonsin säkerhetsklassad via militären och LW som hans barns mamma också inkluderad i detta, eller var detta bara en trådsanning? Tänker på isådanafall en jämförelse av hur man satsade allt på att snabbt hitta Lisa Holm men inte visade någon tillstymmelse av liknande satsning när LW försvann.
__________________
Senast redigerad av Philomena 2019-06-16 kl. 00:00. Anledning: Läsbarhet
Citera
2019-06-15, 23:54
  #47019
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Philomena
En långsökt spekulation på temat MH och psykiska problem är om hon haft upprepade tendenser att ha svårt att skilja på sina egna upplevelser och andras. En slags jag-svaghet, kanske en skada från tiden i sekten? Utifrån bloggen fick iaf jag intrycket att hon la in sina upplevelser i barnens menade upplevelser och att hon hade svårt att förstå att andra individer inte upplever världen som hon.

Ifall misstankarna om att UW-bloggen stämmer och bloggen inte alls skrevs av UW, utan av MH, så skulle detta falla in i samma mönster av gränslöshet där hon tar sig rätten att uttolka andras upplevelser på ett självsvåldigt sätt. Har inte svårt att se att detta kan ha blivit droppen då för UW vilket fått honom att genast vilja slutföra skilsmässan utan betänketid.

Om MH är GM så tänker jag mig utifrån samma linje, (obs, spekulation) att hon gett sig själv den moraliska rätten att agera mördare då hon trott sig göra en god gärning utifrån att hon lagt in sina egna känslor av besvikelser i barnen Ws och UWs upplevelser. Mordet kan ha rättfärdigats utifrån att hon varit övertygad om att endast hon visste det bästa för dem och bara gjorde vad de egentligen ville och behövde. Det är någonstans där jag finner bloggnamnet lite läskigt då det kan tolkas anspela på en rättfärdig kvinna som räddar sin familj. Känslan man får av bloggen är att den är skriven av en kvinna som menar sig ha satsat allt på denna familj men fått otack som lön för mödan, bitterheten är stor och även om LW mördats är offret ändå MH.

Det finns en känsla av iskallhet kring detta mord, oavsett vem som är GM, i att hen tycks ha klarat sig så länge, BP tycks oklanderligt ren från bevis och tråden trollas med på ett nästan tillsynes lekfullt sätt. Av detta spekulerar jag att GM är en person som tror på sig själv och ännu idag är övertygad om sin moraliska rätt att begå mordet. I hens ögon är det kanske knappt ett mord och därav bryter hen inte ihop som vi andra skulle göra av att bära en sådan fruktansvärd börda så här länge. Om MH skulle vara GM skulle detta kunna ligga i linje med hens svartvita världsbild, likaledes om SD är GM och tråduppgifterna stämmer om hans påstådda personlighetsdrag. Jag tycker att den bild som kommer fram om GM alltmer tyder på någon som inte förstår att det hen har gjort är fel. Det här är inget mord skett i plötslig affekt med en ångerfull GM som dagen efter staplar in på polishuset gråtandes av ångest. Det här mordet ter sig alltmer kallt planerat och gjort av någon som inte kunnat sätta sig in i offrets rätt till liv och vad detta inneburit för offrets barn.

Ska tilläggas, bara för att MH uttryckt sig tillsynes gränslöst på sin blogg så blir hon ju inte GM per automatik för det och jag lutar ännu mot att polisen (som antagligen vet oändligt mycket mer än vi i tråden) har rätt när de siktar in sig fortsatt på MGM SD. Om MH bara mått dåligt och uttryckt sig illa men är helt oskyldig så hoppas jag verkligen att hon kommit vidare och lämnat sättet att fixera sig vid familjen W bakom sig, fått professionell hjälp och släppt sin bitterhet. Men då ingen GM sitter inne än så bör detta spår iaf kontrolleras av polisen hoppas jag.



Tack. Det blir mycket spekulationer från min sida.

Tycker också det är lite anmärkningsvärt med avsaknaden av spår i vad som i utredningen ses som ett passionsdrama. Men såväl SD och LW hade väl tendenser att bete sig som om de hade någon slags bokstavskombination även om deras bakgrund och utbildning motsäger detta. De kanske var medvetet "dampiga", för att det kunde ses som charmigt att vara spontan och impulsiv.

Vad gäller MHs "anklagelser" så vet jag inte om man ska lägga stor vikt vid det. Något trassel med barnen har väl förevarit, det är väl orsaken till att äldste sonen flyttade till UW. MH kan mycket väl vara överkänslig för vissa saker, ett mord är ju ändå ganska exceptionellt, majoriteten slipper väl erfarenheten av att någon i bekantskapskretaen mördas tack och lov. Men är man känslig och en person man sett som besvärlig mördas så kanske det är lätt hänt att man tar det som ett slags "kvitto" på att ens farhåga besannats?
Citera
2019-06-15, 23:54
  #47020
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av StudebakerHog666
Apropå dagens tema, MH:s blogg.
Inlägget är från 21/5 -18

(Jag följer Tufsankatts exempel och läser från början.)

Då kanske du kan kolla hur det ligger till med uppgiften om att hon
skulle ha haft ihop det med flera gifta män.
Citera
2019-06-15, 23:57
  #47021
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Den öppna dörren passar måhända i en människorovshistoria, som man verkade misstänka från början, någon knackar på och hon blir överfallen direkt hon öppnar. Skrev inte någon av tidningarna att misstanken om människorov baserades på tecken på att hon inte gett sig av hemifrån frivilligt?

Har funderat på det där om hon blev överfallen så fort hon öppnar dörren...men tänker att det ändå blir någon form av tumult som borde väckt barnen, få grannar att reagera..hon ska dras eller bäras på vägen, 160 m, och ingen varken ser eller hör något??

Men visst..alla grannar kanske inte vågat berätta, och är det så, då är vad som helst möjligt förstås, även detta scenario
Citera
2019-06-16, 00:05
  #47022
Medlem
Philomenas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Tycker också det är lite anmärkningsvärt med avsaknaden av spår i vad som i utredningen ses som ett passionsdrama. Men såväl SD och LW hade väl tendenser att bete sig som om de hade någon slags bokstavskombination även om deras bakgrund och utbildning motsäger detta. De kanske var medvetet "dampiga", för att det kunde ses som charmigt att vara spontan och impulsiv.

Vad gäller MHs "anklagelser" så vet jag inte om man ska lägga stor vikt vid det. Något trassel med barnen har väl förevarit, det är väl orsaken till att äldste sonen flyttade till UW. MH kan mycket väl vara överkänslig för vissa saker, ett mord är ju ändå ganska exceptionellt, majoriteten slipper väl erfarenheten av att någon i bekantskapskretaen mördas tack och lov. Men är man känslig och en person man sett som besvärlig mördas så kanske det är lätt hänt att man tar det som ett slags "kvitto" på att ens farhåga besannats?

Ja, jag får det inte att gå ihop heller det sk "passionsdramat" och en GM på fri fot och en polis som verkar stå där med ren BP utan spår. Detta borde väl även utesluta random mördare som råkat passera förbi. Om mordet skedde hastigt i affekt och med mycket våld borde väl GM ha lämnat efter sig nog med spår för att sitta fälld nu? Är BP fri från andra spår än LWs egna så förefaller mordet ganska märkligt och väldigt planerat. Detta går i sin tur inte ihop med dess position i området som snarare tyder på motsatsen. Eller en extremt iskall GM som måste ha trott sig vara oövervinnerlig in i absurdum och sedan råkat ha haft väldigt tur med en polisledning som klantade till det?

Du kan säkert ha rätt om reflektionen kring MH. Är hon oskyldig så kan hon ju ha reagerat precis som du säger, blivit emotionellt påverkad av mordet kring en familj hon just hållit på att bearbeta och sedan sett mordet som, som du säger, ett kvitto av att hon hade "rätt" om LW.
Citera
2019-06-16, 00:12
  #47023
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Philomena
Nu då jag liksom andra tjatat ett tag om MH... Här kommer en lång lista med en del andra frågor som jag (liksom flera andra) tjatat om men hittills inte fått svar (skrolla förbi om det blir för långt!):


1. Alla oklarheter kring HD som faktiskt har ett rimligt motiv utifrån vissa antaganden om hur hon kan ha sett på den förmodade affären mellan maken och LW.

Varför spreds lögnen om hennes obefintliga brors hus i tråden som anledning till flytten med utsikt närapå över LWs hus?

Hur var egentligen relationen mellan HD och LW över tid? Vad sades egentligen på fikat, om detta nu ägde rum?

Vad är statusen mellan HD och SD egentligen? Tråden har fått flera olika motstridiga uppgifter och spekulationer kring en deprimerad HD, en inte deprimerad HD, en HD som var glad att SD hade sex med annan kvinna/LW, en HD som var förstörd av att SD bedrog henne, en HD som förbjöd SDs affär med LW och utfärdade kontaktförbud, en HD som var lättad att slippa SD osv... Vad stämmer?

Varför blir de bara tillsynes alltmer tajta under en skilsmässorprocess de ändå fullföljer?

Blev HDs hus någonsin undersökt? Det ligger ju närmast BP bortsett från BOs eget hus då.

Frågorna är många om HD och relationen med SD utifrån att SD är MGM.

2. Har polisen helt uteslutit att deras MGM SD kan ha begått mordet ihop med andra, t ex HD och JG, varpå detta kan krångla till alibin, tidpunkter, vilka bevis som kan hittas osv? Att lägga pusslet kring en MGM är nog så svårt men hur tilltrasslat kan det inte bli om flera personer skulle täcka upp för varandra?

3. Vem är GM som person egentligen utifrån vad vi vet/sett hittills? Galen, impulsiv random mördare trots att polisen inte gått ut med varningar till allmänheten om någon lös dåre? Eller manipulativ, lekfull och iskall som planerar mordet i förväg, kanske t o m reggar konton online i sådana här forum för att förvilla och styra... och nu njuter av att styra både oss och utredning? Jag börjar luta åt det senare med tanke på att hen klarat sig fri så länge.

4. Hur ska vi se på andra geocachares reaktioner innan LW var hittad? JG och EF som tidigt gick ut med att ingen skulle söka eller ens prata om att hon var borta utan lämna detta till Missing people (iaf lär JG ha sagt detta enligt tråduppgift) och Norge-resenärerna som blev oroliga och befarade det värsta men iaf formellt inte letade utan åkte till Norge.

Kan någon av dessa, t ex BeholderX ha letat iaf men valt att göra det tyst då JG hade utfärdat order att ingen fick leta? Spekulation: ifall en del nära GC-vänner till LW visste om bråken mellan SD och LW samt hade sett JGs ställningstagande, skulle de skylta med om de letade LW inför JG? Skulle de kanske t o m misstänka att JG och SD kunde vara inblandade? Det har talats om en del märkliga loggningar kring dessa dagar, kan det ha berott på misstro mellan GC:are om vem man kunde lita på kring att LW var borta?

5. Om JG och direktivet till de andra att inte leta...

Har JG haft motiv själv att ta livet av LW? Hade de någon relation mer än bara vänskap vid något tillfälle?

Sh.Holmes som kände LW har skrivit att JG blev väldigt besviken på framförallt LW och dömde henne hårdare än SD trots att han var vän med båda. Sedan, om jag fattade det rätt, så kände JG först HD och lojaliteten var närmast henne snarare än gentemot SD.

Hur ser JGs ev motiv, alibin och ageranden kring mordet ut om det granskas?

Fick han verkligen order av polisen att uppmana LWs vänner att inte söka henne eller ens tala om att hon var försvunnen? Varför skulle polisen gå via honom om han stod deras MGM nära? Finns det några GC:are inne här som minns hur JG uttryckte sig ordagrannt om detta? Stämde det överens med något polisen själva informerade om vid dörrknackning t ex?

6. Uppslaget om den bisexuella (homosexuelle?) mannen som LW hade hoppats på... Har detta någon relevans för att förstå mordet? Vissa har menat att detta kan vara SD eller/och JG. Är detta bara lösa spekulationer och tolkningar av kärvänliga bilder eller finns det någon substans bakom dessa tankar?

7. Uppslaget om "något" utöver otrohet/trasslig relation som inneburit att flera utöver MGM SD haft att förlora på om LW fått fortsätta leva.

Tråden har ju präglats av en viss aggressivitet och även hot utanför tråd mot folk vilket kan indikera att människor, inte bara MGM, haft anledning att inte bara försvara utan även bete sig direkt aggressivt mot folk på ett sätt som gör att man undrar om vad de har att förlora på att tråden gräver.

De vildaste teorin har varit swingers men i tråden har vi ju även diskuterat ev smuggling av olagliga substanser från Amsterdam.

Finns det något som kan indikera att fallet inte bara handlar om ett triangeldrama, eller en klassiker där kontrollerande man till slut mördar kvinna i nära relation? Har grävandet i tråden t ex kunnat bringa något mer ljus över de unga kvinnorna från Amsterdam som valde att semestra i Örebro hemma hos SD av alla ställen omkring mordet? SD och HD har ju rest en del till Amsterdam, fram och tillbaka. Jag själv personligen kan tänka mig häftigare ställen för tre unga tjejer från Nederländerna än Nya Hjärsta, iaf utifrån de satellitbilder jag sett av området.

8. Vad vet vi om MGM SDs förflutna? Varför vet vi så lite innan han dyker upp i Örebro? Är detta verkligen vanligt i krimtrådar? Att folk är som blanka tavlor innan de dyker upp som trygga familjefäder och blir anklagade för mord?

9. Har MGM SD någonsin yppat några egna misstankar om möjliga GMs? Har han upplevt något märkligt som skulle kunna indikera på att han blivit ditsatt av någon ifall han skulle vara oskyldig?

10. Hur har relationen varit mellan UW och SD? Här har det ju framkommit olika uppgifter, vad stämmer?

11. Var UW någonsin säkerhetsklassad via militären och LW som hans barns mamma också inkluderad i detta, eller var detta bara en trådsanning? Tänker på isådanafall en jämförelse av hur man satsade allt på att snabbt hitta Lisa Holm men inte visade någon tillstymmelse av liknande satsning när LW försvann.

Skulle anta att måhända JG varit övertydlig ifall han hört någon som diskuterade saken och han kommit från förhör med uppmaning från polisen att inte diskutera det i onödan. Man vill ju givetvis inte att presumtiva vittnen ska påverka varandras minnesbilder, vilket är lätt hänt när man pratar om det... "men kommer du i håg när..."

Vad gäller tjejerna från Amsterdam så är det väl något antal från Nederländerna som flyttar till vischan i Sverige. Väldigt många från Nederländerna fjällvandrar, åker skidor och fiskar m. m. och uppskattar allemansrätten som ger tillträde till naturområden de inte har. Ett nederländskt par var också mördade i Appojaure 1984. Trots att det borde finnas häftigare ställen att vistas på än ett tält i Appojaure.
Citera
2019-06-16, 00:18
  #47024
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmartaMarta666
Har funderat på det där om hon blev överfallen så fort hon öppnar dörren...men tänker att det ändå blir någon form av tumult som borde väckt barnen, få grannar att reagera..hon ska dras eller bäras på vägen, 160 m, och ingen varken ser eller hör något??

Men visst..alla grannar kanske inte vågat berätta, och är det så, då är vad som helst möjligt förstås, även detta scenario

Något slags tumult kanske det blev om man uttryckte det som att man funnit spår som indikerar att hon inte gett sig av hemifrån frivilligt. Hallmattan på tvärsan, en foppatoffel under en buske eller liknande.

LW var ju inte särskilt storvuxen. Det hörs inte nödvändigtvis mycket ifall hon möts av exempelvis en knytnäve i ansiktet direkt hon öppnar dörren, åt det hållet har hon inga grannar direkt mitt emot. Och som sagt, någon timme efter solnedgången som var kring kl 21 så var det med nymåne svart som ett kolararsle i Hjärsta
Citera
2019-06-16, 00:26
  #47025
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Philomena
Ja, jag får det inte att gå ihop heller det sk "passionsdramat" och en GM på fri fot och en polis som verkar stå där med ren BP utan spår. Detta borde väl även utesluta random mördare som råkat passera förbi. Om mordet skedde hastigt i affekt och med mycket våld borde väl GM ha lämnat efter sig nog med spår för att sitta fälld nu? Är BP fri från andra spår än LWs egna så förefaller mordet ganska märkligt och väldigt planerat. Detta går i sin tur inte ihop med dess position i området som snarare tyder på motsatsen. Eller en extremt iskall GM som måste ha trott sig vara oövervinnerlig in i absurdum och sedan råkat ha haft väldigt tur med en polisledning som klantade till det?

Du kan säkert ha rätt om reflektionen kring MH. Är hon oskyldig så kan hon ju ha reagerat precis som du säger, blivit emotionellt påverkad av mordet kring en familj hon just hållit på att bearbeta och sedan sett mordet som, som du säger, ett kvitto av att hon hade "rätt" om LW.

Nu var väl i och för sig inte LW kriminell men i åtskilliga trådar så framskymtar ju en uppfattning om en BO som för någon eller några upplevdes som besvärlig att på något sätt var mordet "inte förvånande". Så kan det väl sett ut från MHs perspektiv, om hon uppfattade det som väldigt stökigt runt LW och barnen.

Har man tydligt uttalat att LW dödats på platsen, dvs att platsen är BP och inte enbart FP, att hon dumpats där efter att ha dödats på annan plats? Det har ju varit diskussion kring att polisen hävde avspärrningarna ganska snart.
__________________
Senast redigerad av bradgardsindianen 2019-06-16 kl. 00:29.
Citera
2019-06-16, 00:29
  #47026
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Philomena
Nu då jag liksom andra tjatat ett tag om MH... Här kommer en lång lista med en del andra frågor som jag (liksom flera andra) tjatat om men hittills inte fått svar (skrolla förbi om det blir för långt!):


1. Alla oklarheter kring HD som faktiskt har ett rimligt motiv utifrån vissa antaganden om hur hon kan ha sett på den förmodade affären mellan maken och LW.

Varför spreds lögnen om hennes obefintliga brors hus i tråden som anledning till flytten med utsikt närapå över LWs hus?

Hur var egentligen relationen mellan HD och LW över tid? Vad sades egentligen på fikat, om detta nu ägde rum?

Vad är statusen mellan HD och SD egentligen? Tråden har fått flera olika motstridiga uppgifter och spekulationer kring en deprimerad HD, en inte deprimerad HD, en HD som var glad att SD hade sex med annan kvinna/LW, en HD som var förstörd av att SD bedrog henne, en HD som förbjöd SDs affär med LW och utfärdade kontaktförbud, en HD som var lättad att slippa SD osv... Vad stämmer?

Varför blir de bara tillsynes alltmer tajta under en skilsmässorprocess de ändå fullföljer?

Blev HDs hus någonsin undersökt? Det ligger ju närmast BP bortsett från BOs eget hus då.

Frågorna är många om HD och relationen med SD utifrån att SD är MGM.

2. Har polisen helt uteslutit att deras MGM SD kan ha begått mordet ihop med andra, t ex HD och JG, varpå detta kan krångla till alibin, tidpunkter, vilka bevis som kan hittas osv? Att lägga pusslet kring en MGM är nog så svårt men hur tilltrasslat kan det inte bli om flera personer skulle täcka upp för varandra?

3. Vem är GM som person egentligen utifrån vad vi vet/sett hittills? Galen, impulsiv random mördare trots att polisen inte gått ut med varningar till allmänheten om någon lös dåre? Eller manipulativ, lekfull och iskall som planerar mordet i förväg, kanske t o m reggar konton online i sådana här forum för att förvilla och styra... och nu njuter av att styra både oss och utredning? Jag börjar luta åt det senare med tanke på att hen klarat sig fri så länge.

4. Hur ska vi se på andra geocachares reaktioner innan LW var hittad? JG och EF som tidigt gick ut med att ingen skulle söka eller ens prata om att hon var borta utan lämna detta till Missing people (iaf lär JG ha sagt detta enligt tråduppgift) och Norge-resenärerna som blev oroliga och befarade det värsta men iaf formellt inte letade utan åkte till Norge.

Kan någon av dessa, t ex BeholderX ha letat iaf men valt att göra det tyst då JG hade utfärdat order att ingen fick leta? Spekulation: ifall en del nära GC-vänner till LW visste om bråken mellan SD och LW samt hade sett JGs ställningstagande, skulle de skylta med om de letade LW inför JG? Skulle de kanske t o m misstänka att JG och SD kunde vara inblandade? Det har talats om en del märkliga loggningar kring dessa dagar, kan det ha berott på misstro mellan GC:are om vem man kunde lita på kring att LW var borta?

5. Om JG och direktivet till de andra att inte leta...

Har JG haft motiv själv att ta livet av LW? Hade de någon relation mer än bara vänskap vid något tillfälle?

Sh.Holmes som kände LW har skrivit att JG blev väldigt besviken på framförallt LW och dömde henne hårdare än SD trots att han var vän med båda. Sedan, om jag fattade det rätt, så kände JG först HD och lojaliteten var närmast henne snarare än gentemot SD.

Hur ser JGs ev motiv, alibin och ageranden kring mordet ut om det granskas?

Fick han verkligen order av polisen att uppmana LWs vänner att inte söka henne eller ens tala om att hon var försvunnen? Varför skulle polisen gå via honom om han stod deras MGM nära? Finns det några GC:are inne här som minns hur JG uttryckte sig ordagrannt om detta? Stämde det överens med något polisen själva informerade om vid dörrknackning t ex?

6. Uppslaget om den bisexuella (homosexuelle?) mannen som LW hade hoppats på... Har detta någon relevans för att förstå mordet? Vissa har menat att detta kan vara SD eller/och JG. Är detta bara lösa spekulationer och tolkningar av kärvänliga bilder eller finns det någon substans bakom dessa tankar?

7. Uppslaget om "något" utöver otrohet/trasslig relation som inneburit att flera utöver MGM SD haft att förlora på om LW fått fortsätta leva.

Tråden har ju präglats av en viss aggressivitet och även hot utanför tråd mot folk vilket kan indikera att människor, inte bara MGM, haft anledning att inte bara försvara utan även bete sig direkt aggressivt mot folk på ett sätt som gör att man undrar om vad de har att förlora på att tråden gräver.

De vildaste teorin har varit swingers men i tråden har vi ju även diskuterat ev smuggling av olagliga substanser från Amsterdam.

Finns det något som kan indikera att fallet inte bara handlar om ett triangeldrama, eller en klassiker där kontrollerande man till slut mördar kvinna i nära relation? Har grävandet i tråden t ex kunnat bringa något mer ljus över de unga kvinnorna från Amsterdam som valde att semestra i Örebro hemma hos SD av alla ställen omkring mordet? SD och HD har ju rest en del till Amsterdam, fram och tillbaka. Jag själv personligen kan tänka mig häftigare ställen för tre unga tjejer från Nederländerna än Nya Hjärsta, iaf utifrån de satellitbilder jag sett av området.

8. Vad vet vi om MGM SDs förflutna? Varför vet vi så lite innan han dyker upp i Örebro? Är detta verkligen vanligt i krimtrådar? Att folk är som blanka tavlor innan de dyker upp som trygga familjefäder och blir anklagade för mord?

9. Har MGM SD någonsin yppat några egna misstankar om möjliga GMs? Har han upplevt något märkligt som skulle kunna indikera på att han blivit ditsatt av någon ifall han skulle vara oskyldig?

10. Hur har relationen varit mellan UW och SD? Här har det ju framkommit olika uppgifter, vad stämmer?

11. Var UW någonsin säkerhetsklassad via militären och LW som hans barns mamma också inkluderad i detta, eller var detta bara en trådsanning? Tänker på isådanafall en jämförelse av hur man satsade allt på att snabbt hitta Lisa Holm men inte visade någon tillstymmelse av liknande satsning när LW försvann.

Många bra frågor va det.
Bl.a. 8an har jag också undrat över, inga gamla skolkamrater som har skrivit något.
Har han gjort militärtjänst t.ex., i stort sett käpptyst om hans historik, det äldsta
är väl dykbloggen.

10. MH skrev att hon blev klassad genom giftermålet med UW.
Om UW va klassad när han va gift med LW så kan man anta att hon också va det.
Citera
2019-06-16, 00:32
  #47027
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Nu var väl i och för sig inte LW kriminell men i åtskilliga trådar så framskymtar ju en uppfattning om en BO som för någon eller några upplevdes som besvärlig att på något sätt var mordet "inte förvånande". Så kan det väl sett ut från MHs perspektiv, om hon uppfattade det som väldigt stökigt runt LW och barnen.

Har man tydligt uttalat att LW dödats på platsen, dvs att platsen är BP och inte enbart FP, att hon dumpats där efter att ha dödats på annan plats? Det har ju varit diskussion kring att polisen hävde avspärrningarna ganska snart.

Man har gått ut med att BP och FP ska vara samma.
Citera
2019-06-16, 00:42
  #47028
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CarlJanne75
Man har gått ut med att BP och FP ska vara samma.

Ok. Eljest hade det väl kunnat vara en förklaring till att man eventuellt hittat bindande spår, om hon skulle ha dumpats där. Men vädret kan kanske städat något, när hon fick vara där ett tag innan hon hittades?
__________________
Senast redigerad av bradgardsindianen 2019-06-16 kl. 00:45.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in