Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Anmälan om ofredande tog hon ju själv tillbaka. De här uppgifterna om att hon skulle ha filmats genom fönstret, vet man om det är något hon visste hade skett (genom att hon fått filmklipp tillsänt sig) eller något hon trott skett för att hon sett SD eller någon annan stå utanför på gatan med telefon i handen?
Jag antar att hon kan tagit tillbaka anmälan om hon fått klart för sig att bevisläget inte var något vidare.
Jag vet inte vad jag ska tro om saken, det kan vara så som du är inne på, att kanske någon stalkade henne och trakasserade. Men min reflektion är att det lika gärna kan vara så att anmälningarna är ett sätt för LW att "nita dit" någon. I detta fall SD då som kanske var den som ville avsluta relationen. Många i tråden synes ju mena att SD ensam är den omoraliska i deras relation men LW har ju genom relationen brutit det löfte hon gett som prästvigd (det är yrkeskategorins egen terminologi). Och efter att i sex års tid hånglat runt i bushen med en man hon vigt med en annan kvinna får LW också lust att lätta sitt hjärta för den bedragna kvinnan? Mnjaä... för min del så framstår snarare LW som något bisarr.
Hur gick pratstunden med HD? "Hej det är ju jag som vigde dig och St*fan, nu är det så att han hotar mig, vi har ju knullat i bushen bakom din rygg i sex år och nu vill han visst inte mer. Kan du hjälpa mig på något sätt?"
Menar du den händelsen i bilen? Att det var den hon tog tillbaka? För vad jag förstått gjorde hon väl det först men sedan ändå ändrade sig. Straffad för den blev han ju aldrig och att den blev nedlagd. Och att han inte förnekade att de suttit i bilen, han samarbetade helt enkelt.
Eller menar du en annan anmälan som hon tog tillbaka?
För visst var det väl två anmälningar hon anklagade SD för?
Ja det där med filmandet känns konstigt, anmälde hon det? Anklagade hon SD även för detta i så fall?
Eller är det bara spekulation här i tråden att det kan varit SD?
Ja jag tjatar om, jag har läst mycket men jag fann aldrig något som bekräftade hur det faktiskt var. Tänker att jag kan tolkat det helt galet...har liksom hänt förut, skäms!!
Så det där du skrev...visste LW att det var så, för att hon fick ett filmklipp sänt till sig? Eller såg hon någon göra det, vem i så fall? Och såg hon rätt eller trodde att det var SD hon såg för att hon hade en relation med honom?
Eller var det någon granne som sett men inte visste vem det var?
Den händelsen är ju något bisarr, hur många blir filmade utanför fönstren? Det känns inte som något som vanligtvis händer någon.
Med tanke på LW arbete som pastor, så kommer inte den känslan automatisk att hon är hämndlysten och får lust att nita någon för att hämnas, snarare tvärtom, (hon jobbade väl ganska länge som pastor dessutom). Det är i regel mest omogna människor kan tänkas hålla på med, yngre människor som inte lärt sig att kontrollera sina känslor fullt ut menar jag då. Och givetvis vuxna människor som drabbas av allvarlig psykisk ohälsa, som också skulle kunna vilja hämnas och nita någon.
Men förvisso jag överlämnar det till hennes vänner att bekräfta huruvida LW var kapabel att vara hämndlysten, och kunna göra såna saker.
Obs spekulation!! Nja huruvida det att SD skulle velat avsluta kärleksrelationen finns det ju några frågetecken kring förstås???!
De fortsatte åtminstone sin relation att vara vänner och umgås alla fall..och det hela tiden fram till mordet på LW. Det är bekräftat och underlättar för att fördjupa sig i detta mysterium.
Om det nu är så att hon var den drivande (som jag läst någonstans i tråden) och inte ville släppa taget. Då borde det väl vara LW som blivit anmäld av SD, OM hon nu var så jobbig kan jag tycka. Varför var inte hon anmäld i så fall?
Och om LW var övertygad om att det var SD som filmat henne utanför fönstret, så undrar åtmonstone jag hur det kom sig att LW ville umgås med honom efter det???
Eller insåg hon sitt misstag att det inte var SD? Eller om det inte var hon själv som sett någon filma, OM det var en tex en granne som påstod ha sett detta, kanske hon tänkte att grannen måste sett fel? Eller så beslöt sig LW och SD att de tillsammans skulle lista ut vem som filmade, eller rent av förstod senare vem det var? Kan det varit anledningen till att de utåt låtsades att de inte umgicks? Hände det saker som gjorde dom båda misstänksamma? Att de därför på sociala medier inte tänkte ge någon information utåt hur/när de umgicks, om LW trakasserades eller rentav både LW och SD, kanske även HD?
I så fall kanske det också förklarar varför HD verkar så oberörd av att SD och LW umgicks, och inte straffade honom, varken då eller nu, och faktiskt litade och litar på SD, som hon känt halva sitt liv. Detta är spekulation!!!
Nu vet jag inte om det faktiskt varit så att SD och LW verkligen hade en kärleksrelation eller endast var vänner.
Jag struntar i om
det endast var vänskap eller mer dom emellan, (obs, i nuläget, notera det)!!!
Lägger därför inte heller min egen åsikt eller värdering i detta, (då min egen åsikt inte är av värde överhuvudtaget, enligt mig alla fall).
Men...oavsett, (sant eller inte sant), så kan det ändock vara GM motiv. Just pga misstankarna att SD och LW hade en sådan relation. För jag gissar att detta först började med byskvaller hos grannar eller vänner?
Det enda som jag därför tycker är intressant i denna fråga, just nu för tillfället, (OBS, oavsett vänskap eller hade en kärleksrelation) är följande:
om det pratades och skvallrades om de hade en kärleksrelation, innan mordet? Eller om skvallret och ryktena kom efter mordet?
Och om rykten och skvaller kom innan mordet, hur lång tid innan mordet?
Nu syftar jag på NÄR, skvaller i kvarteret, bland vännerna, på byn började cirkulera? OCH...DET VIKTIGASTE...började skvallret innan HD skulle vetat något, hur långt innan i så fall??
Observera, jag syftar INTE på svar om att det bekräftades att de hade en relation just nu, (kan vi ta senare OM det blir intressant)
Försöker få fram lite mer exakt i tid och rum saker sker, för att inte missa viktiga små detaljer. Jag syftar på tiden innan HD fick veta, för att förenkla tidsmässigt hur läget var då?