Citat:
Ursprungligen postat av
DRAVKCAB
Vetenskapen slår fast att vi blir för gamla i Sverige.
Detta försöker politikerna nu åtgärda.
Åldrande befolkning är ett hot mot
välfärden. Bekämpa detta med alla medel.
Din förmåga att absorbera propaganda är imponerande.
1. Vi blir inte äldre (annat än marginellt). Färre barn dör. Det är detta som ger ökningen i medelålder.
2. Getingmidjan i åldersdemografin är direkt kopplad till abortlagstiftningen som tagit bort en femtedel av den befolkning som annars skulle försörjt de äldre.
De problem vi ser idag är till 100% skapat av samma politiker som nu står på kö för att "lösa" det. Känns det tryggt och bra?
3. Om den fria invandringen varit ett medvetet försök att lösa utrotningen av den egna befolkningen, så var detta i bästa fall en usel lösning eftersom man inte samtidigt åtgärdat dom system som gjort invandring till Sverige så populärt från början; dvs, de enkla vägarna till försörjningsstöd och bidrag för boende, barn mm.
Först en vitbok över förd politik och en bortplockning av de politiker som varit delaktiga. Sedan försök till lösningar, som bör inkludera de personer som faktiskt förstår problematiken. Detta inkluderar invandrare som faktiskt har konkreta och vettiga förslag, som killen bakom Järvaveckan exempelvis.