Citat:
Ursprungligen postat av
Reda
Min teori om ljudbang från ett flygplan blir mer och mer trolig.
Du är ett helt fantastiskt troll! Balanserande precis på gränsen mellan trovärdigt helt dum i huvudet och uppenbart troll, och enormt provocerande med ditt envisa upprepande om ljudbang! Grattis!
On topic så är det en riktig soppa. Det finns flera kriminella högdjur och möjliga mål i kvarteret, men bomben har slagit ganska urskillningslöst mot civila, och är inte särskilt riktad. Med tanke på den utbredda kriminaliteten i landet, så kan det t o m vara en ren slump att det fanns så många möjliga mål här.
Tidigare i tråden stod det något om att möblemang inne på trafikskolan var skadade och omflyttade. Stämmer det? Isåfall borde det faktiskt röra sig om mer än en bomb, för även om cykeltaket kan krossa rutan, så kan den inte röra om bland kylskåp och annat inne på själva kontoret. Har någon hört något mer om ifall den uppgiften stämde?
En ytterligare möjlighet är fortfarande att det är en provsprängning inför kommande dåd. Då är det lämpligt att välja en bakgata, utan kameraövervakning. Civila offer är ju inte i vägen, om man ändå planerar terror.
Jag ser fram emot att det släpps mer info.