2019-06-07, 11:24
  #337
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Villon
På Google Maps ser man ju att det åtminstone så sent som 2017 stod ett "garage" för cykelparkering utanför porten, som är spårlöst borta efter explosionen. Känns som att det ska mycket till för att det ska ske till följd av en gasexplosion eller liknande inifrån fastigheten. Eller?

Jag tänkte på exakt samma sak. Om man jämför bilden från Aftonbladet, med Googles Street-bild så ser det ut som att en bomb har exploderat i cykelförrådet till vänster, totaldemolerat detta och fuckat upp hela husets fasad. Lägg märke till det bruna brännskademärket på fasaden just närmast där cykelförrådet stod.

Googlar man på vilka som bor på adressen ser man direkt att det är många invandrare. Nån som känner till om någon av dessa har kriminella kopplingar?
Citera
2019-06-07, 11:24
  #338
Medlem
okok1s avatar
Titta på Aftonbladet. Det är jättebrunt på fasaden där... Längst ner vid mitten.
Första bilden. 1 av 6.
Citera
2019-06-07, 11:24
  #339
Medlem
Kan det röra sig om fler än en detonation? Känns planerat i så fall.
Citera
2019-06-07, 11:24
  #340
Medlem
Förmodligen en bomb i ena cykelskjulet. Denna bilden visar ganska väl:
https://cached-images.bonnier.news/cms30/UploadedImages/2019/6/7/c73fd447-bcbd-4bdc-a0b1-bb6ebb3b7237/bigOriginal.jpg?output-quality=80&output-format=auto

Cykelskjulet är helt borta och stenmuren runtom är kraftigt förstörd.
Citera
2019-06-07, 11:24
  #341
Medlem
musttomtes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Västkustskt
Nu flög det en Blackhawk helikopter över mitt hus på väg mot Linköping.

Transportera skadade
Citera
2019-06-07, 11:25
  #342
Medlem
Tjackad-Tullares avatar
Jävlar, va ingen dålig smäll. Någon IS hemvändare som ville testa styrkan innan den smälls på närmaste köpcentrum?
Citera
2019-06-07, 11:25
  #343
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jhilton
På bilderna på Svt ser det väl ut som att det borde smällt inne på Wasens, där är splittret uttryckt, på de andra bilderna ser det ut som att fasaden är skadad utifrån.
Märkligt att reklamflaggorna sitter kvar. Eller så har han hängt ut dom senare för att få lite gratisreklam.
Citera
2019-06-07, 11:25
  #344
Medlem
KalleXs avatar
-Enligt vittnesuppgifter till Corren.se ska det röra sig om flera efter varandra snabbt följande explosioner. Det finns dock ännu ingen officiell källa som bekräftar att det skulle ha varit så.
Citera
2019-06-07, 11:25
  #345
Medlem
Troians avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TengilW68
Vågar man sig på att försöka sammanfatta varför explosionen skedde utomhus, och inte inomhus som många tycks framhärda:

1. Det ena cykelförrådet är numera plockepinn, och enligt bilderna finns delar av cykelförrådet vid fasaderna av de skadade husen och ut mot Hamngatan.
2. Cykelförrådet hade stått kvar om explosionen skett inomhus, med de skador vi kan se på fasaderna.
3. Det är i cykelförrådet något har exploderat. Vad det är kan vi väl fortsätta att gräla om ett tag till. Men ge upp inomhusexplosionen. Det har inte hänt.

Och på en balkong är inte att tänka på? Skadorna på cykelförrådet skulle väl eventuellt kunna förklaras av att konstruktionen är mindre robust.
Citera
2019-06-07, 11:26
  #346
Bannlyst
Några lokala småbusar har sprängt en bomb i ett cykelförråd för att skrämma nån.
Det blev lite värre än dom trodde, några lindrigt skadade, inga döda, somna om.
Citera
2019-06-07, 11:26
  #347
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av musttomte
Transportera skadade
Snarare bombgruppen som är på väg.
Citera
2019-06-07, 11:26
  #348
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av musttomte
Transportera skadade
Transportera var? Till akuten på Linköpings sjukhus 700m bort?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in