Citat:
Ursprungligen postat av
Trevligt.konto
Fin film. Fina människor, på något vis. Önskar jag kunde och vågar vara så där dekadent, säg tre veckor om året och få ur skiten ur systemet.
Men som sagt, ju äldre man blir desto mer ångest ger nog ett sådant liv. Blir ju glesare i leden och mellan raggen.
Det är inte svårt att de de poänger som dessa ungdomar är medvetna om och anpassar aitt liv efter.
Även om det står sig tydligt att de flyr "svenssonlivet", ansvar och det som är vanligt just för att de har en misstro till folk och samhälle på grund av sin trasiga uppväxt, är det inte svårt att hålla med dem i flera saker.
"Alla Köpingbornas öde är att börja på Volvo och jobba där tills de dör."
Det kanske är ett tryggt och bra liv, men är det verkligen allt?
Supa jävel och leva varje dag som den sista; är det verkligen något dåligt? Måste man leva till 86, med barn och barnbarn?
De revolterar i samma frågor som så många andra ungdomskulturer gjort och gör. De tror inte på de modeller som de flesta av oss köper.
Så, vem är det egentligen som lever med illusioner?