• 1
  • 2
2019-06-05, 01:04
  #1
Medlem
Hade tänkt försöka förklara hur jag mår... Läkarna antyder på att jag har panikångest men jag upplever mer än så.

Jag har starka hugg i bröstet som inte känns som hugg, det känns verkligen som om revbenet penetrerar hjärtat samtidigt som jag får en stark stöt som gör så ont som den vore från någon annan planet, stöten varar alltid i en snabb sekund precis som en jävulskt stark elshock. Det gör så ont att hela min värld stannar upp och jag blir helt tagen av smärtan det är en annan smärta jag aldrig upplevt innan och den sitter rakt i hjärtat. Det gör ondare än att bryta benet.

Jag får den ofta när jag ligger ner i sängen och ofta under insomningen, och under insomningen så somnar jag inte in till sömn, jag somnar in till någon annan dimension där jag är vaken och allting snurrar och de känns som jag faller samtidigt som jag får den där stöten, som får mig att flyga upp i sängen. Det är som om jag teleporteras till rymden då jag kan knappat andas.

Jag skulle vilja påpeka att jag har tränat sjukt mycket under den senaste tiden och jag har varit ren ett bra tag, jag har varit lite pundigare i mina tidigare dagar och jag är 28 år, det som skrämmer mig att jag har gjort över 10 EKG och alla visar att jag har perfekt hälsa, jag ser sjukt hälsosam ut och känner mig frisk förövrigt.

Men eftersom hjärtat är en väldigt stark muskler så kommer de största smärtorna därifrån, dock känner jag den här stöten på höger sida av bröstet.

Det känns också som att mitt hjärta är ruttet, och att jag har blåmärken över hela hjärtat, jag vet verkligen inte vad som orsakar denna smärta, det känns som att jag kommer att dö... Om du har någon minsta lilla aning så vill jag att du berättar för mig vad de kan vara...

Kan det vara en glas eller metallbit som håller på åker runt i min kropp? Något som inte ska vara där, jag trappade en gång på en metallflisa för ett tag sen kan den åkt in och pumpas runt och sticker på hjärtats insida?

Jag vet att jag låter helt sjuk, men jag är verkligen desperat, att ta livet är nästan min nuvarande utväg då ingen läkare kan hitta några fler, dock har jag inte fått röntgen än då dem tycker att allting ser lovande ut,

Återigen förlåt för denna text, men jag vill verkligen inte dö än jag hoppas ni kan ge mig något tips. Ha de bäst och var lyckligt skattad över er hälsa, min högsta dröm och önskning är att detta försvinner från mig. Och jag önskar detta inte ens till min värsta fiende..
__________________
Senast redigerad av SvartaBjorn 2019-06-06 kl. 01:46. Anledning: Delat upp i stycken + ny rubrik.
Citera
2019-06-05, 01:09
  #2
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Får du bara smärtan när du lägger dig? Om inte, vid vilka andra tillfällen?
Citera
2019-06-05, 01:11
  #3
Medlem
Gissar att det kan vara muskulaturen på insidan av revbenen, träningsvärk eller inflammation.
Men det kan också vara så att hjärtat spökar, mycket stress, ångest och liknande?
Har du kontaktat sjukvården?
Citera
2019-06-05, 01:14
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Får du bara smärtan när du lägger dig? Om inte, vid vilka andra tillfällen?

Nej dem kommer när jag sitter vid datorn, men dem största brutalaste stötarna kommer när jag ligger i sängen och håller på somnar in... Jag måste gå upp och försöka somna om igen, jag vene jag känner bara att det vore skönare att dö, jag har lidit nu i månader... Och att det här ens finns, måste vara bland de sjukaste människan kan uppleva..
__________________
Senast redigerad av mephomannen 2019-06-05 kl. 01:16.
Citera
2019-06-05, 01:15
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nilltre
Gissar att det kan vara muskulaturen på insidan av revbenen, träningsvärk eller inflammation.
Men det kan också vara så att hjärtat spökar, mycket stress, ångest och liknande?
Har du kontaktat sjukvården?


Jag har åkt in på akuten över 20 gånger, jag har träffat min husläkare över 20 gånger, jag har lagt över 10000kr på att gå till botten med mina besvär, dock dessa elshockar är helt nya
Citera
2019-06-05, 01:18
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mephomannen
Jag har åkt in på akuten över 20 gånger, jag har träffat min husläkare över 20 gånger, jag har lagt över 10000kr på att gå till botten med mina besvär, dock dessa elshockar är helt nya

Men förutom det där mår du bra? Inte deprimerad, ingen ångest, ingen stress och allmänt frisk?
Citera
2019-06-05, 01:18
  #7
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Hittat detta om smärta i hjärtat:


Citat:
Återkommande huggande smärta i bröstet är mycket vanligt och oftast är det helt ofarligt. Smärtan brukar komma från muskler i bröstkorgen eller muskelfästen i revbenen.

Typen av smärta skiljer sig från smärta som kommer från hjärtat, kärlkramp. Den brukar kännas som en kramande smärta tvärs över bröstets framsida. Det skiljer sig också från smärta som beror på lungsjukdom då man förutom smärtor i bröstet också har symtom som hosta eller andnöd.

https://www.1177.se/Gavleborg/fragor...-kan-det-vara/


Citat:
Om du får ont i bröstet kan det ha många olika orsaker. En av de vanligaste är att musklerna i bröstkorgen gör ont för att du har ansträngt dem mer än annars. Även psykisk spänning kan skapa en känsla av smärta eller obehag i bröstet.

https://www.1177.se/Gavleborg/sjukdo...ont-i-brostet/

Citat:
Smärta som man kan lokalisera till en specifik punkt i bröstet brukar oftast vara mindre farlig. Det kan exempelvis handla om att man känner att det plötsligt hugger till i bröstet när man tar ett andetag men sedan försvinner. Den här sortens symtom kan ha många olika förklaringar.

– Ofta kommer värken från bröstkorgsväggen och det kan bero på olika faktorer så som muskler och leder.

Psykiska psykiska faktorer som stress och oro kan också leda till smärta i bröstkorgen.

https://www.metro.se/artikel/ont-i-b...pmärksam-på-xr

Panikångest kan kännas som en hjärtinfarkt och många tror att de ska dö. Så förringa inte den typen av smärta och obehag. Vad jag förstått får de som drabbas dödsångest eftersom smärtan är så intensiv.


Här finns en FB-tråder där flera användare har samma problem som du:

(FB) plötsliga hugg/"sug" i bröstet/hjärtat när jag ska sova

Svaret i den tråden är stress/ångest.
Citera
2019-06-05, 01:45
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Hittat detta om smärta i hjärtat:









Panikångest kan kännas som en hjärtinfarkt och många tror att de ska dö. Så förringa inte den typen av smärta och obehag. Vad jag förstått får de som drabbas dödsångest eftersom smärtan är så intensiv.


Här finns en FB-tråder där flera användare har samma problem som du:

(FB) plötsliga hugg/"sug" i bröstet/hjärtat när jag ska sova

Svaret i den tråden är stress/ångest.

Jag har nog haft stress och ångest hela livet. Jag ska läsa igenom tråden. Tack.
Citera
2019-06-05, 02:01
  #9
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mephomannen
Jag har nog haft stress och ångest hela livet. Jag ska läsa igenom tråden. Tack.

Oj, det lät tungt. Och tyvärr är det så att det kan manifestera sig genom smärtor i bröstet. Så har du tagit 10 EKG där hjärtat slår som det ska och du i övrigt är frisk, så kanske det är själen som hugger till bröstet. Sen kan det bli en självuppfyllande profetia, dvs du oroar dig så mycket för hjärthugg att du därför får det...

Men med det sagt så säger du själv att du tränat sjukt mycket under senate tiden och i länkarna jag gett dig står det att ansträngning kan ge smärta. Utan att veta kan jag ändå tro att det i ditt fall är en mix av överträning och stress/ångest som satt igång en ond cirkel. Att träningen gett dig bröstsmärta som gör dig orolig för att det kan vara fel på dig och den oron i sig kan ge bröstsmärta och då tränat du kanske mer för att dämpa oron och får mer smärta etc...

Får du någon hjälp med stressen och ångesten? Har du något sätt, någon metod, att hitta lugnet förutom att träna bröstkorgen eller droga dig? Någon träningsmetod som involverar benen till exempel? Springa?
Citera
2019-06-05, 02:26
  #10
Medlem
losfers avatar
Sök hjälp för din ångest och stress. Var inte rädd för att ta nån medicin som hjälper mot ångest om en doktor rekommenderar det. Min fru tar en medicin för ångest sen ett par månader och den funkar bra. Hon är mycket gladare och lyckligare sen hon började och sover mycket bättre. Hon är också mer aktiv nu. Hon klagade även på bröstsmärtor innan men det har hon slutat med.
Värt ett försök iallafall. Låter otäckt som du har det nu.
Citera
2019-06-05, 09:38
  #11
Medlem
in-i-din-muns avatar
Du har rökt så mycket gräs att din hjärna fortfarande spelar spratt. Tar ett tag vettu.
Citera
2019-06-05, 09:57
  #12
Medlem
448s avatar
Dricker du sockerfria drycker eller energidrycker med sötningsmedel?
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in