Citat:
Ursprungligen postat av
S.O.Stolp
japp, klassiskt fall.
Lamisil singeldos är den
snabba lösningen.
Lamisil singeldos verkar inte snabbare, fördelen är att man bara behöver smörja en gång (påstås det) eftersom det bildar ett slags hinna. Tror Cortimyk är bättre än eftersom TS har klåda och fjällar mycket, men man får hålla på några dagar.
Svamp får man av att fötterna varit för instängda och det har blivit fuktigt. Ha inte samma skor hela tiden, byt om till luftiga innetofflor eller gå barfota när du kan. Håll fötterna torra och rena. Byt strumpor minst varje dag eller om de blivit fuktiga. Fila inte bort skinnet, låt det ramla bort själv även om det känns äckligt.
Möjligt man borde tvätta strumpor på 60 grader, osäker på om 40 grader tar död på svampen. Det räcker inte för att döda bakterier och kvalster i alla fall.