Det råder väl inga tvivel om att det är en hel apparat bakom produkten Greta (därmed inte sagt att flickans engagemang inte är äkta). En produkt som nu "säljs" via reklambyråer och lobbyism. Det kan vem som helst räkna ut att det inte är Greta som ser till att hon hamnar i tidningar, i TV, på omslag, i talarstolar och i närhet av krampakltigt leende kändisar m.m.
Det räcker t.ex. bara att titta på den här debattartikeln som presenterades i DN förra året. Här hittar man flera av "the usual suspects" som undertecknare och jag är övertygad om att det mesta av det vi ser nu kring Greta har sitt ursprung hos tankesmedjan Global Utmaning. Länken är hämtad från Global Utmanings egen sida.
https://www.globalutmaning.se/analys/debatt-den-akuta-klimatkrisen-%C2%ADkraver-bred-politisk-samling/
undertecknad av:
Kristina Persson, tidigare framtidsminister, grundare tankesmedjan Global Utmaning
Ingmar Rentzhog, ordförande för tankesmedjan Global Utmaning, initiativtagare We Don’t Have Time
Anders Wijkman, ordförande för Romklubben, styrelseledamot tankesmedjan Global Utmaning
Staffan Laestadius, professor emeritus i industriell utveckling vid KTH, styrelseledamot tankesmedjan Global Utmaning
Mats Andersson, vice ordförande för Global Challenges Foundation
Johan Rockström, professor i miljö*vetenskap Stockholms universitet
Erik Brandsma, vd för Jämtkraft
Malena Ernman, artist och hovsångerska
Antje Jackelén, ärkebiskop
Daniel Sachs, vd för Proventus
Jahaja, Rockström, Rentzhog och titta där Ernman, och Laestadius som lyfts fram som klimatexpert i flera andra trådar här om klimatet. Namnet Persson (som även grundat tankesmedjan) får ju en lite konspiratoriskt att undra vad för trådar som går ända in i regeringskansliet i.o.m. hennes bakgrund som framtidsminister.