Apropå ingenting, mer än att Expressen idag publicerade en artikel om ett olöst fall där polisens kalla fall grupp vädjar om allmänhetens hjälp:
"
Målet med publiceringen är att slutligen kunna ringa in parets mördare.
Hittills har polisen i region Syd publicerat 75 olösta mordfall från början av 1990-talet. Sammanlagt har polisen cirka 130 olösta mordfall i Sydsverige.
– Uppmärksamheten gör att vi får in fler uppgifter från allmänheten. Det i sin tur leder till olika åtgärder från vår sida, säger Bo Lundqvist, chef för kalla fall-gruppen.
Han säger att flera av utredningarna tagit viktiga steg framåt tack vare att det kommit in nya uppgifter till polisen."
https://www.expressen.se/kvallsposten/smabarnsforaldrarna-mordades-i-hemmet-/
Nu när fallet med L*ena Wesströms förskräckliga död har förblivit olöst i ett helt år, är det viktigt att ge uppmärksamhet åt fallet på nytt.
För några veckor sedan publicerade NA en artikelserie om mordet.
Det vore bra om även andra tidningar kunde belysa detta tragiska öde.
Än har inte lojalitetsband förändrats så mycket kanske, men minnen faller i glömska.
Det kan finnas någon som trycker på någon viktig information som man känner sig tveksam/rädd till att släppa.
Tidningarna fylls varje dag av nya tragiska mord som tar plats.