Citat:
Ursprungligen postat av
Urtimating
Det måste bli en ordentlig kris först, svensken sitter vid grillen med arbete och bostadsbubbla i ryggen. Så länge billiga krediter ger medelklassen vad de vill ha så kommer inget att hända.
Men medelklassen är ofta ganska utbildad, de borde väl kunna se bortom sin egen trygga situation med jobb, villa, båt och två bilar?
Finns det inte en möjlighet att de kan vakna upp ändå? Att de trots allt snart kavlar upp ärmarna, tar fighten och är beredda på att kallas rasister, hängas ut i media och grannskapet för den goda sakens skull, dvs att rädda landet och svenskarna?
Har de inte den empatin i sig ändå? De är nog inte så egoistiska att de är nöjda om bara de själva och familjen har det gott ställt med ett bekvämt och bortskämt liv.
De vill nog se ett samhälle de kan respektera och som går åt rätt håll också. För landet, folket och kommande generationers skull. Svenskar kommer ju leva här om 100 år, även om de skulle vara i minoritet då.
Men medelklassen vill nog inte att svensken ska vara i minoritet om 100 år eller någonsin i framtiden. De vill nog aldrig att deras folk ska lida, även om det är i en framtid då de själva inte är med längre.
Jag tror på deras empati och altruism, därför tror jag de vaknar upp snart. Vad tror du?