Citat:
Ursprungligen postat av
kattemaks
16-åriga Greta Thunberg, dotter till operasångerskan Malena Ernman, skolstrejkar för klimatet, har aspberger syndrom och berättade nyligen i Skavlan att hon har förbjudit hela familjen att flyga och köpa presenter, samt att mamma Malena har tvingats sluta turnera för dotterns klimatångest.
Media och PK-Sverige hyllar Greta som en Gud och försöker vinna billiga poäng på hennes sjukliga "engagemang" för klimatet. Hon blir inbjuden till FN, klimatmöten, hyllas av Bono o.s.v.
Är hennes beteende friskt?
Vad har hon för skolbetyg?
Det är offentliga handlingar.
Kommer hon göra högskoleprovet?
Skulle vilja se vad hon får för resultat på ett högskoleprov.
Att tro att en 16-åring har svaren på möjlig och hållbar miljöpolitik är som att tro på andar och spöken.
Att som Greta läsa alarmistisk miljöpropaganda och sedan rapa upp den ger inga svar bara föder rädsla.
Är Greta ett säkerhetshot med sin miljöalarmism?
Uppviglar till skolstrejker och olagliga aktioner.
Att skolstrejka straffar bara henne själv.
Är det tillåtet att som förmyndare stötta att ens avkomma skolstrejkar?
När Greta har en examen från ett universitet eller högskola kan hon börja uttala sig innan dess bör hon granskas och ifrågasättas med all rätt.
Innan dess är hon bara ett verktyg i händerna på miljöalarmisterna.
Har inte Gudrun Schyman övergett feminismen för att bli miljöalarmisterna nu?
Med andra ord kan man inte längre livnära sig på feminism utan nya födkrogen för talanglösa kulturmarxister är numera: miljöalarmist.