Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Håller på letar en artikel där GW just dryftar detta, att inte ens yrkeskriminella kör särskilt långt med en kropp i bagageluckan. Ett undantag var väl Hannu Rajalas styckmördare. (Men han följde mönstret att välja en dumpni gsplats han var väl bekant med). Vill minnas det finns fall därGM nöjt sig medatt kvarlevorna bara hamnat utanför tomtgränsen.
Finns till och med exempel på kvarlevor som grävts ned
på tomten. Men är man så lagd att man planerar att försöka bränna kroppen så inbillar jag mig att man kör längre än ett par hundra meter i ett bostadsområde. Antagligen är väl GM bekant med lite fler platser.
Å andra sidan kanske kroppen inte kördes alls, utan att GM (kanske med hjälp av nån) bar kroppen till platsen där den hittades.
Tycker ”det känns” (har ingen statistik att hänvisa till) som de flesta kör mellan ett par kilometer upp till några mil. Då ut från tätorten, inte från en plats i tätorten till en annan plats.