2019-04-30, 11:13
  #13
Medlem
JustZlatans avatar
1 maj är alltid en parodi men i år lär det bli extra tydligt.
Citera
2019-04-30, 11:15
  #14
Medlem
Lagerthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
1 maj är alltid en parodi men i år lär det bli extra tydligt.

Ja, om någon alls bryr sig.
Citera
2019-04-30, 11:21
  #15
Medlem
DaChiefs avatar
40-talisterna smörjer väll kråset ute i sina sommarstugor istället för att gå i första majtåg.

När de dött ut kan man lika gärna slå ihop S med V för att komma över 5%.
Citera
2019-04-30, 11:23
  #16
Avslutad
finns garranterat risk för parodi, hoppas på det.. stefan har ju talat om LAS, man tog sig för pannan alltså
Citera
2019-04-30, 11:24
  #17
Medlem
Vansterpartiets avatar
Det blir lätt parodiskt när majoriteten demonstranter är icke-arbetande.
Citera
2019-04-30, 11:25
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hyrr
Kan dem inte bara sluta ta in bruna människor och klippa snopparna av förvirrade tonåringar med "könsdysfori"

Är det för mycket begärt?

Släpp det gamla. Socialdemokraterna och de övriga partierna sålde ut sig för decennier sedan. Egentligen, det partiet du såg en gång i tiden existerar inte längre, även om namnet är desamma som alltid.
Citera
2019-04-30, 11:25
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaChief
40-talisterna smörjer väll kråset ute i sina sommarstugor istället för att gå i första majtåg.

När de dött ut kan man lika gärna slå ihop S med V för att komma över 5%.


Nej - De har sina nya kärnväljare från MENA i ett symbiotiskt förhållande. Det kommer att bli många procent i framtiden.
Citera
2019-04-30, 11:25
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaChief
40-talisterna smörjer väll kråset ute i sina sommarstugor istället för att gå i första majtåg.

När de dött ut kan man lika gärna slå ihop S med V för att komma över 5%.

Hade alla våra nya svenskar fått rösta hade s+v haft egen majoritet. Och så kommer det snart att bli.
Citera
2019-04-30, 11:32
  #21
Medlem
Flufffens avatar
Jag hade tänkt ställa mig med ett plakat med lite provocerande texter och följa "tåget".

Förslag på sådana texter välkomnas.


Kanske filmar jag det hela ifall någon sosse skulle få för sig att gå till motangrepp. Ni vet säkert hur frenetiskt galna de kan bli när man kör upp en dos sanning i röven på dem.
__________________
Senast redigerad av Flufffen 2019-04-30 kl. 11:32. Anledning: Stavfel
Citera
2019-04-30, 11:32
  #22
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Hade alla våra nya svenskar fått rösta hade s+v haft egen majoritet. Och så kommer det snart att bli.

Så är det.Sverige är dömt att vandra samma väg som övriga socialistiska utopier som Venezuela, Zimbabve, Kambodja, och Sovjet unionen.
Citera
2019-04-30, 11:36
  #23
Medlem
blowns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Man undrar litet hur deltagarna tänker, när S dominerat svensk politik i 100 år, och man ändå demonstrerar. Mot vad? Sig själva?

Vi ser nu hur flera LO-förbund är på väg att dra tillbaka sitt stöd till S. Inledningsvis med allehanda ursäkter, men man är givetvis rädda för att tappa medlemmar efter hand som allt fler inom LO-yrken överger S i val.

Bra artikel i Kvartal om mekanismerna kring detta.
https://kvartal.se/artiklar/lo-ett-hot-mot-den-svenska-modellen/


Intressant läsning. Själv tror jag att största hotet mot LO och med dem i förlängningen S är att det inte finns en så tydlig klassindelning längre. Industrin är relativt välbetald även för enklaste arbeten, och intresset att förhandla kollektivt och riskera att åka på en sämre löneökning för att Trög-Morgan solidariskt ska kunna fortsätta dra fötterna efter sig utan att riskera lägre lön sjunker för varje dag.
Att skörda frukterna av sitt egna arbete är modernt. Många skulle kalla det själviskt, men personligen ser jag en evig rättvisa i att de som är mest engagerade och duktiga premieras därefter. Jag ser också en skillnad i hur konservativ man är över generationsgränserna. 80- och 90-talister är väldigt mycket mer konservativa än sina frigjorda föräldrar som ställde till med emotionellt smärtsamma skilsmässor och påföljande stjärnfamiljer och elände för en stor del av generationen. Det går hand i hand med att ta ansvar för sitt egna, och det kommer märkas politiskt.
Nu ser jag att jag drog en direkt parallell mellan inkompetens och slarv och vänsterideologin. Gott så. Vem det nu var sa det ju så bra: Ge en man en fisk och han är mätt för dagen, lär honom att fiska och han är mätt för livet. Vänsterns paradgren har sedan länge varit hålla ett stadigt grepp om fiskespöet och godhjärtat ge folk fisk en björntjänst av rang.
__________________
Senast redigerad av blown 2019-04-30 kl. 11:48.
Citera
2019-04-30, 11:57
  #24
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 8711
Imorgon onsdag är det återigen dags för 1 maj. Maktpartiet S ska återigen ut på gatorna med sina allt kortare tåg och allt färre demonstranter. I år kan det bli rekorddåligt, missnöjet inom arbetarrörelsen och bland arbetare är totalt. Ska S protestera mot sig själva? Ska man ha parollen "Äntligen marknadshyror!", "Nu sänker vi ingångslönerna!" eller kanske "Nu tar vi bort LAS upp till 50 anställda!".

Expressens krönikör Lotta Gröning tar upp detta i en artikel idag där hon undrar över just detta.



https://www.expressen.se/kronikorer/lotta-groning/snalla-lofven-lat-inte-forsta-maj-bli-en-parodi/

* Riskerar 1 maj att bli en parodi med denna regering? Ska S demonstrera mot sig själva?

* Vad beror dom allt färre demonstrationerna på? Varför ser vi allt kortare led och färre och färre deltagare?

* Kommer 1 maj tas bort som helgdag inom kort vid nästa regeringsskifte? Då dagen är överspelad och skapar allt mindre intresse?
Las ser jag som sossarnas klavertramp. Marknadshyror gäller nyproduktion så det slår inte mot svaga grupper eftersom de inte har råd endå .
Det är tydligt att det behövs ett nytänkande bland S. Men att gå högerut är åt helvete. De kommer tappa till V.
Gröning skriver från en borgarblaska varför upprörs hon över S högersväng är det inte de hon vill?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in