Citat:
Ursprungligen postat av
AlexandraIda
Undrar också hur det funkar med hygien, det kan man ju inte bara strunta i. Annars förstår jag att det är många som vill vara med i hopp om att bli kända. Frågan är ju hur många som egentligen lyckas? Det är väl spännande att att ha varit med, något nytt i vardagen och ett sätt att utmana sig själv och se hur man fungerar under tuffa förhållanden tillsammans med helt nya människor. Någon lyx är det ju knappast tal om så det måste vara andra saker som lockar. Har också tänkt på det här med mat, det blir ju rentav skadligt för kroppen. Så nej, det mesta verkar rätt äckligt och jobbigt.
Hade jag blivit antagen till Robinson så hade jag några veckor innan sett till att min kropp hamnade i ketos, dvs fettdrift. Suget efter kolhydrater försvinner och energin tas från fettcellerna. Intressant att läsa om, för den som är nyfiken 😊
Men skadligt för kroppen att svälta lite är det då rakt inte, snarare tvärtom.
Hygienen torde väl heller inte vara omöjlig att hålla koll på då de har ett hav av saltvatten att tvaga sig i? Våra förfäder klarade sig ju innan tvålen uppfanns.