Det behövs bara en röst i EU för att stoppa sanktionerna mot Syrien, som omförhandlas i vår. Skall Margot Wallström hedra sig själv och göra detta eller är Sverige total slav under USA:s makt?
EU-SANKTIONER DRABBAR SYRIERNA – WALLSTRÖM SKULLE KUNNA HÄVA DEM
Efter åtta år av terror och förstörelse satsar västvärlden på att strypa Syriens ekonomi genom tuffa sanktioner. Margot Wallström skulle enkelt kunna förbättra livet för det hårt pressade syriska folket. Sveriges utrikesminister har nämligen makten att häva EU:s sanktioner.
…
Västvärldens behandling av det syriska folket är djupt cynisk. Först uppmuntras och understöds ett brutalt regimskifteskrig, som lett till hundratusentals döda, en massiv förstörelse och miljontals syrier på flykt. Sedan bestraffas de som överlevt och stannat kvar i Syrien genom att västländerna hindrar återuppbyggnaden och bokstavligt talat stryper invånarnas möjligheter att leva ett normalt liv.
USA gör ingen hemlighet av vad syftet är.
”USA och dess internationella samarbetspartners [inklusive EU] fortsätter att beslutsamt visa att de vill bryta stödet för Assadregimen genom att förhindra normaliseringen av ekonomiska och diplomatiska relationer och finansieringen av återuppbyggnaden… USA har förbundit sig att isolera Assadregimen och dess understödjare från det globala finans- och handelssystemet”, deklarerade USA:s finansdepartement i ett meddelande till sjöfartsnäringen den 20 november förra året.
Departementet skriver att det land eller företag som är delaktigt i frakt av oljeprodukter till Syrien riskerar att drabbas av omfattande sanktioner.
http://proletaren.se/artikel/eu-sanktioner-drabbar-syrierna-wallstrom-skulle-kunna-hava-dem