Citat:
Ursprungligen postat av
Gullgulligullan
Ja, om dessa uppgifter stämmer lär Hannas liv, såväl yttre som inre, förändrats radikalt under en för personligheten ömtålig period. Det är inte ovanligt att föräldrar som haft traumatiska upplevelser under sin uppväxt, reagerar kraftigt när deras egna barn når samma livsfas, särskilt om man tidigare flytt sina problem istället för att bearbeta dem. Man kan reagera med egen ångest och depression, men också genom projektioner på de egna barnen. Om barnens alldeles egna problem dessutom är stora, fungerar dessa som en passande projektionsyta. Projektionerna upplevdes inte bara som bekräftade av barnens sjukdom, utan tog sig dessutom oproportionerligt stora uttryck när Hannas trauma blandades med barnens tillstånd. Under sådana förutsättningar och under inflytande av sin egen sårbarhet, var det kanske inte så konstigt att Hanna kände att "ingen av dem någonsin kommer att kunna leva ett liv i egentlig mening".
Skilsmässan i sig behöver inte vara traumatisk eller så det kan det rent av vara det bästa för barn.
Men barn komma i kläm precis som du säger. Jämlikheten att splitta barn likt inventarier kan nog vara problematisk (om föräldrarna är som hund och katt framöver).
Det beror likaväl på
en persons sårbarhet. Det är inte hur man har det, utan hur man tar det..
Uppgiften är dock intressant med tanke på det som skett. Det sammanfaller också med deras ålder - på väg in i tonåren eller rent av samma ålder som A.
Sen finns det som sagt närhet till döden i senare ålder via oro vid cancersjukdom.
Jag hakar på det du skriver om.
Allt kan ha upplevts gå väl just då och livet går vidare - men separation, rädslor, förlust kan reaktiveras vid nya kriser (beror på hur det bearbetades/copingförmåga, dess intensitet och återigen personens sårbarhet).
Man vet inte om det spottades i näven - bit ihop och på't igen - och då kan det sammanfalla med stark integritet, fasader, stänger inne starka känslor och pratar inte om det som starkt oroar. Till exempel sjuka barn. Det kan också sammanfalla med stark bindning (attachment) som blir patologisk och att inte vilja lämna sina barn (extended self) och läsa av barnen via sig själv.
Det gjorde den där kvinnliga psykiatrikern som upplevt förlust/separation (modern su), anorexia och ångest som tonåring, bet sen ihop och utbildade sig -
... and she compartmentalised her problems.
men när hon fick för sig att den 15-åriga (friska) dottern hade anorexia så skulle hon eliminera allt ångest och lidande. Det var dock hennes egna trauman, hennes egen ångest hon applicerade när hon pseudoaltruistiskt dränkte dottern i badkaret.
Diagnos: Major depressive disorder.
Och som alltid - beskrivs vara en lojal, fantastisk mor. En underbar vän som alltid satte barnen i första rummet. Det är sant, men det kan vara altruism overload. En totalt chockad omgivning som inte såg detta komma.
Jo förresten, vissa depressiva tecken och ett överfokus på sitt barn enligt en väninna.
Grundkomponenter som ses vid mercy killing eller pseudo-altruisitic.
Påminner mig om "allt fokus har gått till barnens sjukdomar och lösa det här"