Citat:
Ursprungligen postat av
BAB7
150 aktiva medlemmar är väldigt många, och troligtvis har de stöd av tusentals också.
Jämför med den tyska terrororganisnationen RAF - Rote Armee Fraktion, de hade max 80 medlemmar under alla de åren de var aktiva och satte skräck i Västtyskland under 60-70-80 och 90-talet.
Jo det är inget att bortse från. Men de har varit aktiva under hela 2000-talet med vissa perioder där de är mer aktiva. Det har ännu inte lett till något större dvs det de önskar ett mer folkligt uppror. För det finns nog inte grunden för längre. Förr fanns det många på bägge sidor som hade en nära släkting som dödats i konflikten. Men det är klart deras våta dröm är givetvis att under sådana här protester att det ska vara polisen som skjuter ihjäl några katoliker och att det sedan ska trappas upp.
Men man får inte förglömma att folket på Nordirland är splittrat, och det är också en sak som RIRA nog hoppas på. Att de gamla protestantiska grupperna som t.ex Ulster Defence Association åter igen tar upp vapen. Då blir det julafton för dessa Real IRA.