Citat:
Ursprungligen postat av
Filantrop007
Hur går det för Astrid 85 år i Vilhelmina. Efter att ha haft hemtjänst i 12 år bor hon nu på äldreboendet.En plats där kostar 800 000 kr/år. Astrid betalar en avgift på 8000kr/månad. Kommunen får slanta upp med resten , 700 000 kr/år. Nu måste de slänga ut henne i en snödriva. Barnomsorgen får läggas ner. Byskolorna får stängas.Snöskottningen får minskas.
Att Malmö får pengar från skatteutjämningssystemet beror på den sociala strukturen därstädes. Du skall dock veta att Sölvesborg och för den delen Sjöbo får ordentliga bidrag ca 10 000 kr/ invånare. De som är så duktiga !
Det är naturligtvis något fel när en plats på ett äldreboende kostar närmare 800k/år , precis som en fängelseplats kostar +5k/dygnet.
Det är bara en tramsig rundgång av skatteintäkter utan koppling till ett verkligt värde.
Ja, hur funkar det då i världen i övrigt?
Om man vill ha jobb, så flyttar man, annars får man hitta på annat.
Eller:
Så låtsas man att det inte finns någon koppling till reellavärden, hittar på en massa certifieringar, och kör ett utjämningssystem som är kreditbaserat, och intecknar in i framtiden.
Det glädjer mig att du säger att Malmös problem beror på den sociala strukturen iallafall.