Citat:
Ursprungligen postat av
derivat
Så UK ska lyda order ifrån USA. Tycker verkligen inte man bryr sig om sin nation om man resonerar så, tvärtom låter det som en ynklig nation du vill leva i.
Du, det brittiska imperiet lämnade över fanan till USA efter första världskrigets slut. Sedan andra världskrigets slut råder pax americana.
Häftigaste teknologin, världens största och kompetentaste militär och en obegränsad tillgång på petroleum garanterar att Trumpland kommer fortsatt att dominera inom en oöverskådlig framtid.
Det är bara för britterna att finna sig i det. Om inte annat kan förstås Trump dra åt tumskruvarna för deras luftslott till finanssektor.
Detsamma gäller även Sveriges attityd mot ledaren för den fria världen. Det är bara gilla läget eller acceptera konsekvenserna av att utmana herren på täppan. Och minsann, börjar det inte bli lite hett runt öronen för potemkinfabrikörerna.
Klart assange kommer hamna i USA och sitta på kåken några år, för att sedan benådas av trumpen under sin andra period vid makten.
Varför JA pallade existera i limbo i den där ruttna ambassaden så pass länge är ett mysterium.