Citat:
Ursprungligen postat av
rappytt
Mysig sång, noll koppling till att mörda sina egna barn.
Ja.
Allt detta oändliga analyserandet här om hur man kan bli nedstämd och deprimerad är intressant i sig men
det är faktiskt inte den stora frågan i Bjärred.
Återigen - 4 personer varje dygn suiciderar i Sverige, den absoluta majoriteten gör det pga otillräckligt behandlad depression. Men knappt någon av dessa har mördat.
Den absolut vanligaste suicidrisk individen har en kort planeringshorisont. Denne har inte bestämt sig sedan flera månader. Det rör sig kanske om grubblerier sedan längre tid som sedan fullföljs i ett impulsgenombrott som håller sig inom 1-3 veckors perspektiv.
Att planera i flera månader att man ska mörda sina barn är helt enkelt inte i första hand en fråga om att personen är deprimerad - personen som gör så är
gravt störd..
En störning som snarast ska liknas vid andra som vill ta fler med sig i sina suicid exempelvis Germanwings piloten och Las Vegas skytten.
Dessa två var också mördare/självmördare som planerat en länge tid, som dolt sina planer väl och vars skäl är så oklara och diffusa att varken deras anhöriga eller andra begriper något idag. Det finns inte ens några politiska uppgivna skäl som vid skolattentat eller teroristdåd.
I Las Vegas och i German Wings pilotens liv fanns inga barn att ta med så då tog de med sig andra random personer istället.
Just så är det ofta vid suicid - omgivningen begriper inte. Men det som är absolut fullkomligt obegripligt är varför de här personerna inte kunde nöja sig med att styra och bestämma över sina egna liv - utan också skulle ta andras liv. För det fodras det mer än ”bara” depression. Det fodras en personlighetsstörning.
Det är något ”vi/jag vill minsann visa välden” även över Bjärred, precis som hos piloten och Las Vegas skytten. Tecken som exempelvis:
• Som en sista känga till ”den det berör”- som att antyda att detta inte skulle beröra alla anhöriga, närstående och hela omgivningen.
• Som testamentet som faktiskt har som huvudsakligt syfte att göra mor- och farföräldrar arvslösa.
• Kanske som testamenterandet av den fullkomligt obetydliga intäkten av Os lilla bokproduktion som dock varje år kommer ge arbetskamraten en påminnelse om O när denne ska deklarera.
• Som att dö när man väntat kanske alltför länge på en välförtjänt proffesur, men nu visar omgivningen att man inte stannar och tar emot den.
• Eller som att vara en huvudattraktion vid ett seminarium där man låter folk sitta och vänta. Inte som ställs in för att man är funnen död, utan som går av stapeln för att man in i det sista låtsas att man kommer.
Det är, hur obehagligt det än framstår, svårt att frigöra sig från känslan av att morden i Bjärred, precis som pilotens och skyttens mord, innehåller inslag av hämnd. Mot omgivning och när det gäller mordmetoder i Bjärred inslag av ilska och agression även mot offren eller det dessa symboliserade.
För nej - man planerar inte mord på sina barn i månader och stryper/kväver ihjäl dem helt odrogade om man ”bara” har som mål att på ett humant sätt utradera hela familjen för att man tycker familjen är utan framtid.
Så den stora frågan i Bjärred, enligt mitt förmenande, är varför denna ilska och denna ”känga” mot omgivningen? Kanske finns svaret under all tusch i avskedsbrevet.