Får ändra ståndpunkt.
Finsk inblandning:
Det är de finska rödgardisterna som smutskastar Olof Palme, Hans Holmér, CG Östling och Polisen.
Ge mig några förslag på författare.
På vilken sida stod Lisbeth o Olof.
Olofs farbror stupade i kriget.
Anders Larsson. Dödsannonsen, den stupade Olof Palme.
Det tog en stund innan jag kopplade vad Östling menade. Osynliga trösklar.
Wikipedia:
Lena Alice Anér Melin, född Unnerstad 10 maj 1928, är en svensk översättare. Hon är dotter till radioingenjören Arvid Unnerstad och författaren Edith Unnerstad och kusin till översättaren Boel Unnerstad.
Hon började sin översättarkarriär under flicknamnet Lena Unnerstad 1950. Under åren 1964–1971 översatte hon oftast tillsammans med dåvarande maken Cai Melin, vanligen under pseudonymen "Cai och Lena Törne". Makarna översatte från engelska och franska. Senare kom Lena Anér Melin att framför allt översätta från spanska, bl.a. en rad romaner av Isabel Allende, och undervisade också i översättning vid Stockholms universitet. Under 25 år arbetade hon också som översättare på Sveriges television.
Hon var gift med journalisten Sven Anér (1921–2018).
Edith Alice
Unnerstad, född
Tötterman 28 juli 1900 i Helsingfors, död 29 december 1982 i Djursholm
https://www.nytid.fi/2018/04/forsonaren-om-1918-ryssland-var-aldrig-ett-hot/
Såren efter inbördeskriget läks långsamt. Det vet Lars Westerlund. Han ledde för 20 år sedan ett forskningsprojekt som syftade till att främja försoningen efter det finska inbördeskriget.
– Det var statsminister Paavo Lipponens regnbågsregering som 1998 tillsatte en kommitté som fick i uppdrag att utreda inbördeskrigets personförluster. Försoningsprocessen gick som en röd tråd genom vårt arbete, säger han.
Tiotusentals dödsoffer
– Enligt kyrkans statistik var det ungefär 21 000 personer som fick sätta livet till under inbördeskriget medan till exempel Socialdemokratiska partistyrelsens förfrågan 1919 uppgav 24 000 offer. Omkring 7 procent av SDP:s uppgifter kunde inte beläggas med andra källor.
Vad kom ni fram till? Hur många var det som dog i inbördeskriget?
– Vi kom fram till att det handlar om närmare 38 800 dödsoffer. Omkring 5 000 vita och 6 000 röda stupade i väpnade sammandrabbningar medan 10 000 röda arkebuserades och 13 500 röda dog av svält och sjukdomar i fångläger. Återstoden dog under oklara omständigheter.
Varför är det så viktigt att räkna antalet dödsoffer?
– Det är viktigt att vi kommer sanningen på spåren genom en ordentlig och adekvat dokumentation. Annars börjar sifforna leva sitt eget liv. Att forska i inbördeskriget var långt in i modern tid förknippat med risker och tabun. Att tala öppet om krigets fasor bidrar till försoningen.
I vissa vänsterkretsar blev man besviken över att vi forskare inte kommenterade arkebuseringarna i fördömande ordalag.
För Westerlund och hans kolleger gällde det alltså att hålla tungan rätt i mun så att arbetsgruppens opartiska ställning inte blev ifrågasatt.
– Den stora allmänheten förhöll sig positivt till vårt arbete. Vi hade stöd av en bred medborgaropinion. Vi blev nerringda av vanligt folk som ville veta vad som hade hänt med deras släktingar i inbördeskriget. Jag insåg ganska snart att vi var tvungna att utse en forskningsassistent som hanterade sådana förfrågningar.
Visst drevs den svenskspråkiga eliten i Helsingfors och på andra orter av en hätskhet mot finskspråkiga röda, men det var många finlandssvenska rödgardister som stred mot de vita framför allt i Nyland och Åboland. I Åbo fanns flera svenskspråkiga röda i ledande ställning. Svenskspråkiga rödgardister som blev tillfångatagna på finskspråkiga orter kunde bli avrättade av finskspråkiga enheter.