Citat:
Ursprungligen postat av
crowman
I Stockholm finns det en hel subkultur av människor som närmar sig 30 som fortfarande bor som studenter som inte har råd att stadga sig. Har man inte ärvt mycket kapital så är man i princip körd. Det gäller även många akademiker. En lön för en nyutexaf ingenjör ger dig inte en bostad i Stockholm på många år även om du lever snålt.
De extrema andrahandshyrorna gör det dessutom svårt att spara.
Det lustiga med det är att dagens 30-åringar levt i ett land där det i 25 års tid hetat "det går bra för Sverige". Hur kan det gått bra när 30-åringarna "i princip är körda"???
Föräldragenerationen till dagens 30- och 40-åringar borde låta barnen leva kvar tillsammans med föräldarna och vägra andrahandsmarknaden. Eller så tänker man ut några slags planer som gör att man anpassar sig till dagens Sverige, fortfarande genom att bojkotta andrahandsmarknaden i alla städer från Borlänge eller något och söderut ända ned till Ystad. Förutsätter föräldrar som begriper att Sverige inte varit ett bra land för de flesta svenskar på ett antal årtionden vid det här laget.