2019-04-14, 16:39
  #205
Medlem
Jag känner mig lite ideologiskt insatt just nu och därmed vill jag faktiskt se en röd kommun gå totalt under. Lite för att "prove a point".
Citera
2019-04-14, 16:41
  #206
Medlem
Uppdrag granskning tog upp varningssigalerna redan 2015.

(FB) Uppdrag granskning 151202 Växande klyftor i Filipstad pga flyktingkrisen

Ingen i regeringen lyssnade då. Ingen lyssnar idag.

Däremot är det viktigt att vi tar hem Skråmos IS ungar. Det måste vi verkligen prioritera.
Citera
2019-04-14, 16:48
  #207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av helofin
Uppdrag granskning tog upp varningssigalerna redan 2015.

(FB) Uppdrag granskning 151202 Växande klyftor i Filipstad pga flyktingkrisen

Ingen i regeringen lyssnade då. Ingen lyssnar idag.

Däremot är det viktigt att vi tar hem Skråmos IS ungar. Det måste vi verkligen prioritera.

De i regeringen är inte idioter. De fattar att om man ska rädda alla kommuner i samma läge som Filipstad då måste vårbudgetsskatter höjas med 40 miljarder (minst) och inte 4. Och det blir undergång för S/MP/L/C. Men vi som är mot vänsterskiten hoppas på det! Förvärring av situationen alltså!
Citera
2019-04-14, 16:49
  #208
Medlem
Så röstade man i Filipstad: https://data.val.se/val/val2018/slutresultat/R/kommun/17/82/index.html

Är det synd om dem?
Nej, höj kommunalskatten med 5 kr och håll käften idioter!
Citera
2019-04-14, 16:52
  #209
Medlem
Vintergrisens avatar
Visst finns det väl vissa även i Filipstad som varit lite mer förutseende än andra, men på det stora hela tycks både medborgare och lokalpolitiker glatt skjutit sig själva i foten. Som sagt. tråkigt för de som faktiskt protesterat och varnat för utvecklingen, men resten kan gott skörda vad de själva sått.
Citera
2019-04-14, 16:53
  #210
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ABljuger
De i regeringen är inte idioter. De fattar att om man ska rädda alla kommuner i samma läge som Filipstad då måste vårbudgetsskatter höjas med 40 miljarder (minst) och inte 4. Och det blir undergång för S/MP/L/C. Men vi som är mot vänsterskiten hoppas på det! Förvärring av situationen alltså!

SD, M och KD har nu övertygande majoritet i senaste opinionsundersökningen (Sentio).

JÖ gänget går en mörk framtid till mötes. Bara tråkigt att de fick 4 år till att fortsätta förstöra Sverige.
Citera
2019-04-14, 16:59
  #211
Medlem
MrBulldoggs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HenAnnan
Kommungubbarna blev säkert lite svettiga när finansministern presenterade budgeten. Men en bra kommunpolitiker anpassar sig till den nya verkligheten: Man får satsa på solceller samtidigt som man bygger en ny regional flygplats (det är nämligen det som man satsar på nu).

Regional flygplats? Hur rimmar det med de senaste dekreten från Miljötalibanerna, där flygning är en dödssynd i klass med göra möbelstoppning av söta kattungar?
Citera
2019-04-14, 17:00
  #212
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Traden
Jag hör ingenting jag noterar bara hur hjärndöda politiker använt flyktingar som basen i ett pyramidspel

Jag trodde politiker kunde tänka åtminstone en mandatperiod framåt, är det inte ens så långt nu för tiden?

De få lokalpolitiker jag känner är flertalet Socialdemokrater. Jag tror ingen har eftergymnasial utbildning. Saknar kvalificerad yrkes erfarenhet. Alla är de troende på godhet och för att hjälpa stackar flyktingar här och nu. Samt även uttrycka sitt stöd till yrkestiggeriet. Det hela tycks följa en manual.

Folk var skeptiska till hemdatorstöd och fiberdragningen i Sverige. Nu skördas frukterna i nya företag. Det som politikerna nu sår i eftersatt integration kommer drabba oss med full kraft om 20 år och agera blysänke in i evigheten.

Nu är Filpstad först ut på banan. Om ett år är det 10. Två år tjugo. När de vidlyftiga lånen från ett antal kommuner till kommuninvest inte kan betalas så kommer den nationella ekonomiska krisen vara ett faktum.
Citera
2019-04-14, 17:11
  #213
Medlem
Omaskeradmasks avatar
Citerar några rader ur Expressen:

"Filipstad har flest socialbidragstagare i hela landet i relation till befolkningen. Av stadens drygt 10 000 invånare är över 2 000 utomeuropeiskt födda. Hela 80 procent av de vuxna i den gruppen saknar jobb och ytterligare tio procent befinner sig i arbetsmarknadspolitiska åtgärder, enligt kommunchefen."

Det var feststämning på kommunkontoret när flyktingarna kom och befolkningen ökade i Filipstad för första gången på decennier!

Första åren så betalar staten allt åt kommunen och sedan har de nya svenskarna lärt sig svenska och skaffat sig arbete och betalar skatt!

Nähä! Funkade det inte denhär gången heller?!

Vad har en kommun med 10.000 innevånare varav 1600 är långtidsarbetslösa asylinvandrare för framtid? Det enda problemet som de talar om är att staten inte betalar deras kostnader för socialbidragen! Själv ser man framför sig hur dessa skitorter står inför kompetensflykt när alla riktiga svenskar med. ambitioner flyttar därifrån och invandrarna blir kvar och förökar sig tills de är i majoritet.

Kul utveckling! Och förresten, var är alla pengar som Sverige tjänar på asylinvandringen? Vis pengarna!
Citera
2019-04-14, 17:23
  #214
Medlem
Nihiliserads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av walk
...Det andra är i princip att stimulera privat företagande. Att anställa alla på Arbetsförmedlingen eller Samhall fungerar bara under valår för att justera statistik, i längden är det en enorm förlustaffär eftersom de kostar mer än de genererar i ett statligt icke-jobb.
Så identifiera bristyrken, motivera dem att plugga upp betyg/examen och stimulera folk i allmänhet att utbilda sig, speciellt på orter som är lite på dekis så att säga.

Vad ska du utbilda analfabeta gränsmugglare/kamelfösare till?
Citera
2019-04-14, 17:25
  #215
Medlem
ariberts avatar
Så här ser det ut lite var stans i svenska kommuner. Räkna med höjda kommunalskatter.
Citera
2019-04-14, 17:25
  #216
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Filipstad är bara en i mängden av dessa städer som mer eller mindre får skylla sig själva. Städer som med öppna armar skrek att invandrare kan komma dit. Det så länge de fick miljoner i bidrag. Att det blev som det blev krävs ingen raketforskare för.

Håller med! Filipstad har sig själva att skylla i likhet med många andra fattiga kommuner.

Man måste liksom inte delta i statens pyramidspel om flyktingarna!

Det vidriga är dock att staten mer eller mindre har uppmuntrat till spelet. Migrationsverket och staten har trots att de rimligtvis borde ha förstått konsekvenserna hänvisat nyanlända till fattiga kommuner som gjort sig beroende av de statliga bidragen för nyanlända för att gå runt. När ekonomin sen kraschar när de nyanländas kostnader hamnar på kommunerna, så ser man till att ta emot ännu fler. Det blir lite som att ge knark till en knarkare. Till slut så kraschar allt när knarket eller de nyanlända tar slut.

Det är så sjukt och sorgligt!
__________________
Senast redigerad av fernebo 2019-04-14 kl. 17:33.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in