Citat:
Ursprungligen postat av
Drama-Llama
Som kvinna är man rätt körd om man inte betraktar varje man man träffar som en potentiell våldtäktsman. Om män känner sig kränkta av detta faktum skulle de kunna ta en titt på hur könsfördelningen ser ut i våldtäktsstatistiken. Då trillar det kanske ner en pollett – åtminstone hos de män som inte är helt efterblivna.
En fördelningskvot säger dock ingenting om kvantitet.
Fotbollsspelare startar 100% av bråken i varenda fotbollsmatch men det säger ingenting om hur våldsamma fotbollsspelare är ute på fotbollsplanen.
Hur som haver har jag svårt att se hur vi kommer vidare med fortsatt fokus på generaliseringar och med teorier som inte har haft någon effekt på frekvensen våldtäkter trots 30 år i praktik och med staten fulla stöd i ryggen.
Hur länge till ska vi köpa motiveringar som alltid och enbart mynnar ut i: "- Får vi bara
lite mer skattemedel och
lite mer tid på oss... så ordnar det sig!"?
När vi talar om enorma miljardbelopp så kan jag inte låta bli att undra hur säkerheten hade sett ut om vi hade satsat på annat istället, exempelvis på polisväsendet.