2019-04-11, 16:21
  #361
Medlem
foool13s avatar
Citat:
He is to remain in custody until his next hearing on May 2nd.

Jepp där gick det åt pipan..
Citera
2019-04-11, 16:22
  #362
Medlem
KABUNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Felet är, i sig inte att Assange, avslöjade pinsamma saker om USA, det tror jag bara varit bra i längden. Felet var istället att det var ryssarna som matade Wikileaks med mycket av informationen. Mig, veterligen, så har organisationen aldrig avslöjat något pinsamt om Ryssland. Självklart så hade ryska agenter förhandsinformation om gripandet, något de förde vidare till Wikileaks. Och lika självklar var det att rysk TV fanns på plats när gripandet skedde.

Däremot så är Assange oskyldig till den sk. "våldtäkten" i Sverige. Nu återstår att se om han blir utlämnad till USA, och om så fall vilket straff han får.

Ja, det är klart att man kan undra varför det inte fanns några "insiders" som skulle kunna avslöja ryska pinsamheter. Det är mycket märkligt. Skulle Assange avslöjat dem om han fått in några? Ja, antagligen. Det som styrde Assange var att sanningen skulle komma fram. I alla fall när det gällde makthavarna och de stora politiska händelserna.
Citera
2019-04-11, 16:22
  #363
Medlem
Rodjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av viracocha4711
Vad heter de där köpta tjejerna som övertalades av Claes Borgström att anmäla Assange för våldtäkt efter att de frivilligt och tillsammans legat med honom flera gånger?

Honey och Bunnie Trap
Citera
2019-04-11, 16:23
  #364
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av konstapel
Det beror ju på, BBC har en ganska bra och balanserad artikel om huruvida Wikileaks kostat liv och hälsa för människor (vilket det har):

https://www.bbc.com/news/technology-37165230

Från länken:
An investigation by the Associated Press has found the names and addresses of teenage rape victims, people who have suffered sexual abuse, and information about individuals suffering mental illness in documents on Wikileaks.
Thats it?

Vad skall de då säga om flashback?
Citera
2019-04-11, 16:25
  #365
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Flying.Swine
Du lever i en fantasivärld där du tror att du ska få amerikanskt medborgarskap ifall du låter dom rövknulla dig.

Wikileaks läcker det dom får och ingen ryss har läckt. Hur svårt kan det vara att fatta egentligen. Men det är ju klart, du läcker ju som ett såll ur röven av all yankeekuk du tagit där.

Jag uppskattar och välkomnar när någon synar maffian i Washington helt klart. Missta mig inte. Men kom inte och sätt upp den där falska dikotomin mellan väst och öst nu. Hade Assange gjort det han gjort emot Putin-regimen istället för mot Bush och Obama hade han vid det här laget varit lika stendöd som Litvinenko.
__________________
Senast redigerad av torstenferdinand 2019-04-11 kl. 16:38.
Citera
2019-04-11, 16:25
  #366
Bannlyst
Oisín Cantwell om Julian Assange:
Denna cirkus stora förlorare i Aftonbladet

https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/mR0OrO/ovantad-utveckling-i-cirkus-assange
Citera
2019-04-11, 16:27
  #367
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skilleras
Den totala pajasen och charlatanen Elisabeth Massi Fritz borjar återigen gapa. .
Fittan är sur för att Assange inte utvisas till Sverige så att hon kan lura svenska skattebetalare på för höga arvoden som advokatsamfundet kritiserat henne för.
Citera
2019-04-11, 16:27
  #368
Medlem
Flying.Swines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Jag uppskattar och välkomnar när någon synar maffian i Washington helt klart. Missta mig inte. Men kom inte och sätt upp den där falska dikotomin mellan väst och öst nu. Hade Assange gjort det han gjort emot Putin-regimen istället för mot Bush och Obama hade vid det här laget varit lika stendöd som Litvinenko.
Möjligen men Wikileaks har inte fått nåt om Ryssland och därför inte kunnat släppa nåt om Ryssland. Att påstå annat är ett försök att lägga likhetstecken mellan Assange och Ryssland som inte finns där. VEM tjänar på det? Jo, terrorstaten USA.
Citera
2019-04-11, 16:27
  #369
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Flying.Swine
Det enda som är trovärdigt för dig är en jänkarkuk långt upp i din ändtarm. Bottenlöst avsugande för den amerikanska terrorstaten från dig.

Wikileaks har inte kostat liv, terroristerna i D.C. har däremot kostat åtskilliga miljoner människors liv och Assange enda "brott" var att avslöja en del av dessa. Du är VIDRIG!

Håller med dig här. Vem fan håller år 2019 BBC som en trovärdig källa?

Om man nu inte är helt Netflix-skadad dvs.

Citat:
Ursprungligen postat av Flying.Swine
Möjligen men Wikileaks har inte fått nåt om Ryssland och därför inte kunnat släppa nåt om Ryssland. Att påstå annat är ett försök att lägga likhetstecken mellan Assange och Ryssland som inte finns där. VEM tjänar på det? Jo, terrorstaten USA.

Det gagnar väl även Ryssland att de hela tiden låter FSB flyga jorden runt och ha ihjäl potentiella visselblåsare som annars hade kunnat läcka till Wikileaks?

OnT nu. Handlar det alltså om våldtäktsanklagelserna nu igen?
__________________
Senast redigerad av torstenferdinand 2019-04-11 kl. 16:46.
Citera
2019-04-11, 16:28
  #370
Medlem
JustinTrudeaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zaedrews
Egentligen lättare att han inte är amerikansk medborgare. Hur många icke-amerikanska medborgare har USA inte minst under Obama USA bara dödat utan rättegång? Väldigt många. Att han inte är amerikansk medborgare gör det snarare enklare för dom då han inte har samma juridiska skydd. Men hade man velat sett honom död hade man fixat detta för länge sedan.

Nu kommer det som det ser ut att bli en fråga om utlämning där man försäkrar britterna (och media) om att det inte kommer bli något dödsstraff.

Eller så kommer det snart en nyhet om att Assange hängt sig i häktet alternativt dött av hjärtattack vilket kanske är det bästa för alla parter. Som han såg ut kan man nog få hem det att han dog av sjukdom och stress.

Nej så funkar inte avancerade stater som USA. Kolla på Assange idag jämfört med innan denna affär. Idag är han en bruten man med noll trovärdighet; då var han en superstar och prisad journalist. Detta är inte slump. Trots att hans paranoia var berättigad spelar det ingen roll. Folk ser bara en skäggig ovårdad uteliggare som rabblar om att USA vill avrätta han. Varför lönnmörda en sådan person?
Citera
2019-04-11, 16:30
  #371
Medlem
Rodjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Persetan
Msm är skit och har inte velat avslöja något av vikt. Du och ditt kära folkmordiska USA hör hemma i helvetet.

Har inte varit på Msm.

"Mitt kära folkmordiska USA hör hemma i helvetet"?

Det är storpolitik, Putin av alla, har gått ut med att han
är orolig för Assange´s rättssäkerhet! Putin! Som om
inte de flesta länder ägnar sig åt orättfärdig storpolitik!
Han ska ta hand om sitt eget land och jurisdiktion.

För mig är det inte USA i första hand här, vi har oroväckande
större imperium som opererar på internationell mark. Ryssland,
Kina, Saudiarabien m fl.
Citera
2019-04-11, 16:31
  #372
Medlem
konstapels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av torstenferdinand
Håller med dig här. Vem fan håller år 2019 BBC som en trovärdig källa?

Om man nu inte är helt Netflix-skadad dvs.

Det märks att du är en konspirations-tomte. BBC har ingen som helst trovärdighet enligt dig? Mår du bra där i din lilla fantasivärld?
Jag kan slå vad om att du tycker att skitsidor som fria tider, rt.com och liknande alster är "nyhetssidor" med trovärdighet enligt dig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in