Citat:
Ursprungligen postat av
Rumbledoll
Oskar han hörs. Se mig. Jag lider. Ursäkta men var det inte Agnes och Moa som led. Oskar hyllas av närmast saliga kollegor. Hans chef uttalar sig i media både en och två ggr.
För det första verkar du inte ha en aning om hur pantat det är med orden "Oskar hyllas av närmast saliga kollegor" - och hur oerhört korkade slutsatser du drar:
via det kollegor sen skriver om honom retroaktivt så skuldbelägger du honom att vara extrovert, att det är ett "se mig, jag lider."
Really? Förtroligt samtal med chefen som sen beskrivs retroaktivt.
Det är identisk lika stupdumt som när man påstår att den uppdaterade sidan är ett tecken på hur han vill glänsa efter döden.
Han har inte ens iordningsställt den och de facto är den inte mer märkvärdig än en sammanställning likt en CV.
Citat:
Jag är säker på att hans släkt legat på polisen för att vända på varje sten. Var inte hon den drivande.
Det säger nog mer om dig än dem.
Citat:
Hannas vänner/kollegor tiger som muren. Likaså hennes chef. Släkten orkar inte slåss för något dom ändå inte vet. Polisen säger att det var så. Uppgivet.
Ja, chefen ville inte diskutera varningstecken i media av respekt för hennes efterlevande. DÄRFÖR tiger dom.
För övrigt var det Hanna själv som teg angående sina sjuka barn så det kanske inte finns nån oro att ens diskutera för kollegor. De har inget konkret att komma med.
Släkten orkar inte slåss? Uppgivet?
Det här har du fablat ihop. Helt och hållet.
Vem är det du pratar om mer konkret och som gömmer sig i begreppet "släkten"?
Tror du ens de vill omtalas på det här sättet i svepande omskrivningar? Missbrukas av dig och ältas på flashback?