Citat:
Ursprungligen postat av
Kaffemedaffe
Det har ju suttit "experter" i alla möjliga sammanhang och förklarat att det är omöjligt för USA att få honom utlämnad inte bara från Sverige utan från Storbrittanien också. De har varit tvärsäkra. Det tar inte två timmar från gripandet tills det framkommer att detta gjorts på uppdrag av USA. Han kommer utlämnas till USA exakt som jag sagt från dag 1 och varenda gång jag hör en jurist eller andra säga att det finns "lagar som förhindrar" och liknande så får jag stroke över hur naiva de är.
Man får inte utlämna personer till Egypten som har dödsstraff och tortyr heller men det hindrade inte CIA att mitt i natten hämta upp personer från Bromma flygplats och flyga ner dom. Var är det rättsliga efterspelet till den aktionen? Vad är alla "experters" lagar värda nu?
Citat:
Ursprungligen postat av
avskildhet
Även publicister kan straffas.
När Carl Bildt avslöjades för att spionerat för USAs räkning, valde mainstream media att inte ville visa de hemliga dokumenten där han avslöjades med risk för att råka illa ut.
Carl Bildt log åt reporten som intervjuade honom vid det tillfället.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheStriptease
Det spelar ingen roll, vill USA ha honom kommer de givetvis få tag på honom. UK, precis som 99% av västvärlden, är såklart bara glad att kunna ligga USA till lags och hjälpa dem med att "skipa rättvisa".
Jag tillhör en av dem som hela tiden trott att USA skulle få sin vilja igenom. Verkar som att det blir så. Men rent juridiskt är det nog en gråzon minst sagt.
Men de som stöttar ett kommande utlämnande bör väl även stötta den politiska tanken om att Sverige bör utvisa alla kriminella muhamedaner. Annars är det hyckleri på hög nivå.
Tänk er om Grekland kunde begära en peruansk medborgare bosatt i Sverige utlämnad för något som hänt i Grekland 2010. Hur hade det då fungerat?