Citat:
Ursprungligen postat av
Azdz
Var och en väljer själva om dom vill fortsätta flyga eller inte. Men jag själv litar inte ett dugg på att det är så säkert att flyga som det sägs längre. Vem som helst borde ha respekt för att flyga numera.
Det är ju ens eget val, men det du skriver har inte ett dugg att göra med objektiv syn på flygsäkerhet och hur farligt det egentligen är.
Flygsäkerheten har konstant förbättrats (mycket) även de sista 10 åren.
Titta på denna kurva:
https://aviation-safety.net/graphics/infographics/Fatal-Accidents-Per-Mln-Flights-1977-2017.jpg
Det blir säkrare för varje år. Det blir tom färre olyckor trots att flyget ökar i världen.
Man ska lära sig att förstå skillnaden på sportflyg,svartflyg och kommersiella flygtransporter. Det är väldigt stor skillnad i risk.
Man ska även veta och förstå skillnaden mellan flygsäkerhet för kommersiell flygning i olika delar av världen. USA är bäst, Västra Europa nästan lika bra.
Afrika, Asien, Sydamerika inte lika säkra.
Så om du flyger kommersiellt med ett bolag som har säte i Västra Europa eller USA så är det extremt mycket mer safe än att åka bil.
De två olyckorna med 737 Max är tråkiga och MCAS-implementeringen är mycket märklig. Räkna dock med att följden av dessa olyckor( rekommendationer där man förbättrar detaljer) kommer öka flygsäkerheten i världen.
Undantaget är möjligen Ethiopian och landet Etiopien. Det är inte säkert att man tar åt sig på alla punkter. Det är tom möjligt att en del av detta förbises i utredningen.