Citat:
Ursprungligen postat av
Habakuck
Kan ingenting om hundraser och det kan nog inte alla poliser, men:
Hundägare har en jävla ovana att släppa just sina hundar, som dom så klart litar på, lösa. Det är väl rätt sannolikt att Drougge gjorde det och själv tyckte hon säkert att det var omdömesgillt. Det finns ju inte några direkta bevis på att hon inte hade kontroll över dem heller, vad jag förstår.
Med det sagt så får man väl slanta upp om man tror sig kunna komma undan med ett regelbrott. Kör för fort, släpper hunden, felparkerar - OK, du gjorde det, betala. Att börja tjafsa om att inte uppge namn osv är ju bara efterblivet. Det är ett eget val på det viset att bli kroppsvisiterad.
... Sen kan jag tycka det är lite av ett oskick att släppa hunden lös bara för att man själv är kompis med den. Alla gillar ju inte hundar.
Alla hundägare har ett s.k.
strikt ansvar för allt vad deras hundar gör och ställer till med. En lösgående vakthund inne på egna tomten är ägarens ansvar att den inte attackerar besökare. Det gäller alldeles oavsett orsaken till besöket. Det räcker inte att sätta upp varningsskyltar om att det finns vakthund i tjänst på ett instängslat område.
Det råder koppeltvång för alla hundar enligt lag 1 mars till 20 augusti. Sen finns det regler i lokala ordningsstadgorna för när, var och hur hundar får vara okopplade eller ska vara kopplade. Varje hundägare måste självklart begripa att man inte håller en okopplad apporterande fågelhund (retriver-raser som labrador och golden m. fl) invid ankdammar. Jag har jagat fågel med inhyrda professionella hundförare med lösa hundar i jaktmarkerna. Inget hade kunnat locka de hundarna från sina respektive förare! Jag hade kunnat stå med fickorna fulla med köttbullar inför sex matglada, lösa labradorer i tjänst. De vek inte en sekund från husses sida och antog varje uppmaning att hämta skjuten fågel. Eller ett "Okej Lizzie. Du får hämta en köttbulle." och en hund lämnade sin arbetsgrupp, hämtade en köttbulle (som svaldes hel) och återvände till sin plats i gruppen. Husse var Gud och Herre. Där fanns ett mentalt band (koppel) och Husse hade sådan kontroll att när han sa "Hopp och lek" så tog flocken rast och busade omkring. Den kontrollen har inte en cane corso-ägare eller pitbullterrierägare som släpper sina hundar på allmän plats för att de ska få leka av sig.
Ja, det är ett oskick att röra sig med sina hundar bland andra om man inte har kontroll över hundarna. Kolla på alla hundar, små som stora, i s.k. flexikoppel där en hund kan gå flera meter före sin ägare. Då är det hunden som är förare! Jag har i min stad mött chicka unga kvinnor i högklackade skor dragna av american pitbullterrier tre meter framför matte, som tycker hunden är ett gulligt smycke. Även jag, som är hundvan, byter trottoar och leder undan mina barn vid sådana möten.
Var uppe på Gärdet när en liten, glad, unghund pitbull rusade runt lös till alla den ville besöka. På 50-100 meters avstånd kom husse i motvind och hade noll kontroll. Han hade inte kunnat ropa eller vissla in sin hund. Mitt sällskap var hundovan och hade barn med insåg inte faran, när jag lyfte upp barnet på en höjd dit hunden inte kunde nå. Hon vet inte att dessa terriers hugger för att samla sin flock eller på något litet störande och släpper inte!! Det strider mot terrierns natur.
Drougges text i "Syre" är ett bedrägeri. För 1000 spänn är hon beredd att ljuga om både händelsen, situationen, polisen och sitt eget agerande.