Citat:
Marie har gjort fem knäoperationer för sin depression?
Är det ? Steloperationer utförs på patienter med kotförskjutning, vid förträngningar i olika kanaler för att stabilisera men också där patienten upplever långvarig smärta vid rörelse. Vad som utlöser smärtan kan vara svårt att veta kotglidning möjligen. I Josefines fall talar systern om kotor som ruttnat ? vad vet vi ? Stress, depression och andra psykiska åkommor kan ta sig uttryck i fysisk smärta. Blev hon bättre ef operationen ? Hon fortsatte väll med stark medicinering även efteråt och sen kom smärtorna även till höften. Sarah Down Finers farfar Basil Finer som är smärt och hypnosspecialist har behandlat Josefine. Hans klinik fick ofta ta emot " omöjliga patienter" med remiss från landstinget. Hennes syster som lider av depression har värk, det måste opereras gång på gång. Smärtan i knät tycks inte försvinna. 5 stora operationer enligt henne själv ?
Nej, jag utesluter faktiskt att man opererar in titanskruvar i ryggraden på grund av depression. Några fysiska trauman kommer det av. Om de är från 1995, -96 eller kanske 2004-2006 är okänt. Kanske var bilolyckan ett påhitt bara, för att inte reta den stalkande björnen.
Citat:
Frågan är öppen hur det är med det. Marie kanske presenterar en lång serie av patientjournaler i sin kommande bok? Men jag tror inte hon gör det.
Citat:
Varje lynchmob ska stå till svars för vad de gör.Det råder inget tystnadstäcke över varje människa som varit åtalad. Diskussionen ska kunna leva.