2019-03-24, 11:41
  #637
Medlem
islamcultofdeaths avatar
Frågan är väl vad fan hon har gjort som finansminister för att orsaka detta, hon är ytterst ansvarig för landets ekonomi?! Det är förfan hennes ansvarsområde!

Det är så här det blir när man tillsätter en feministisk regering. Kvinnor slösar pengar grundat på känslor istället för logiskt underbyggda beslut.
__________________
Senast redigerad av islamcultofdeath 2019-03-24 kl. 12:11.
Citera
2019-03-24, 11:44
  #638
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dude73
Om det skall återinföras en fastighetsskatt bör den självklart vara lika hög på bostadsrätter som på villor. Sen är det helt rätt med att återinföra förmögenhetsskatten...de rika har råd.
De rika betalar redan mest i skatt.
Citera
2019-03-24, 12:05
  #639
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
De rika betalar redan mest i skatt.

På fastighetsskattens tid betalade jag drygt 4 000 kronor per månad i fastighetsskatt till staten, varför då? Vad hade dom för rätt att beskatta mig hårt för att jag arbetade hårt och unnade mig ett finns boende. Jag kan nämna att min marginalskatt idag är 62%, kan någon att tycka det är för lågt????

Förmögenhetsskatt i ett nollinflations samhälle där räntan på banken är noll?

Om jag inte konsumerat allt jag äger skall då staten ha en ytterligare del av mina hårt beskattade pengar?

Det är vi som betalar mycket i skatt som håller skiten igång inte alla låginkomsttagare som samhällsekonomisk är en minus affär för samhället.
__________________
Senast redigerad av femtaliess 2019-03-24 kl. 12:08. Anledning: tillägg
Citera
2019-03-24, 12:05
  #640
Medlem
Stigmata01s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dude73
Om det skall återinföras en fastighetsskatt bör den självklart vara lika hög på bostadsrätter som på villor. Sen är det helt rätt med att återinföra förmögenhetsskatten...de rika har råd.

Då ska man givetvis även sänka bidragen med 10-15%. Alla ska få vara med och bidra till ett rikare Sveeige
Citera
2019-03-24, 12:21
  #641
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Fladerlappen
Konstigt att det katolska arvsynds tänket är så djupt rotat bland den svenska vänstern trots att århundraden har gått sen vi bröt med påven.
Varför ska jag som privatperson i Sverige lida av försämrad vård, sämre skyddsnät och riskera mitt liv för att ett semi-privat bolag säljer vapen till tredjepart?
Jag och 95% av Sveriges befolkning tjänar ingenting på dessa affärer som görs men ändå så är det vi som får ta smällen.
Jag förstår inte vad vänstern har att göra med ovan. Vad jag vet så är Vänsterpartiet det enda parti som vill minska den svenska vapenexporten.

Citat:
Dessutom så har vänstern trots sin godhetssignalering om alla likas värde en väldigt dålig syn på Saudiarabers mentala kapacitet att ta egna beslut.
GlobalEye är ett radarsystem som är gjord för att upptäcka ballistiska missiler och andra flygplan och är inte direkt inblandat i bombning av civilbefolkning.
Globaleye kan spana på marknivå.

Svenska företag exporterar även pansvärnsrobot Bill.

Citat:
Enligt din logik så kan vi lika gärna straffa den Colombianska befolkningen kollektivt för alla offer kokainet lagt under sig.
Eller kanske straffa den Finländska befolkningen för terroristattacker med fordon på grund av att dessa hade Nokian Hakkapellita bildäck?

Mvh
Nu förstår jag inte vad du menar. Sverige underblåser krig och du blir förvånad att krig innebär flyktingar.

Kan du inte tänka längre än ett steg? Förövrigt ett mycket förvirrat inlägg rakt igenom.
__________________
Senast redigerad av frasselito 2019-03-24 kl. 12:27.
Citera
2019-03-24, 12:25
  #642
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Sonnenwende
Global eye är ett radarsystem, rebellerna i Jemen saknar flygvapen. Så var har du tänkt att de skall spela för roll?

Bill2 såldes av Reinfeldt så att araberna skulle lära sig producera egna robotar.
Det rann ut i sanden mig veterligen.
I övrigt byggs det inga pvrobotar i Sverige längre, RB57 är tillverkad i Storbritannien.
Nej, globaleye är ett luftburet radarsystem. Det innebär man kan ha spaning över marken.

Poängen är att man inte ska bli förvånad det uppstår flyktingar om man underblåser krig. Det är simpel karma att Sverige nu har problem med nämnda flyktingar.
Citera
2019-03-24, 13:28
  #643
Medlem
Kemiske Alis avatar
Politikerna som orsakat detta borde ställas inför rätta och skjutas. De har med vett och vilja orsakat detta genom att importera miljontals inkompatibla kriminella, terrorister och bidragsparasiter från tredje världen de senaste 50 åren. Alla de tusentalsmiljarder kronor som invandringen kostat hade vi kunnat sänkt skatten med så att människor hade haft mer i sin egen plånbok. 7-klövern driver Sverige som ett hyreshus i exempelvis Rinkeby, Bergsjön eller Rosengård medan vanliga svenskar vill att Sverige ska skötas som en bostadsrättsförening, med omsorg, försiktighet, eftertanke till lägsta möjliga kostnad.
Citera
2019-03-24, 13:40
  #644
Medlem
JymdKjams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dude73
Om det skall återinföras en fastighetsskatt bör den självklart vara lika hög på bostadsrätter som på villor. Sen är det helt rätt med att återinföra förmögenhetsskatten...de rika har råd.

Nej. Inget av det här ska återkomma. Fastighetsskatten är djupt problematisk pga att ska betalas ur en tillgång som saknar kassaflöde.

Förmögenhetsskatten slopades av såssarna själva eftersom den dels kostade mer att driva in rent administrativt än vad den inbringade, och dels för att de insåg att det är mer lönsamt att behålla de välbeställda i landet än att de flyttar härifrån.

Så tack men nej tack till idiotiska förslag som en gång med rätta redan kasserats.
Citera
2019-03-24, 14:08
  #645
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kemiske Ali
Politikerna som orsakat detta borde ställas inför rätta och skjutas. De har med vett och vilja orsakat detta genom att importera miljontals inkompatibla kriminella, terrorister och bidragsparasiter från tredje världen de senaste 50 åren. Alla de tusentalsmiljarder kronor som invandringen kostat hade vi kunnat sänkt skatten med så att människor hade haft mer i sin egen plånbok.
Det finns nog en tanke bakom detta vansinne, för om medelsvensson hade 10 mille på banken skulle nog väldigt få vara motiverade att jobba. Jag hade inte arbetat en dag efter 55, och min fru hade knappast torkat skit på ett ålderdomshem.
Så tyvärr måste nog samhället delas upp i klasser för att fungera, men jag tror våra kära politiker gravt räknat fel på flyktingarnas vilja och talang för att arbeta.
Däremot kommer dom att vilja ha samma standard och prylar som svennebanan, och då finns tre möjligheter - bidrag, lån eller kriminalitet.
När ekonomin kapsejsar försvinner bidragen, när/om du passerar 30 hänger flertalet inte med i drogkriminaliteten längre.
Och de som skuldsätter sig blir ju tvingade att jobba för att överleva, vips finns det massor av människor som måste göra skitjobbet för usel lön, så de kan fortsätta konsumera iPhones, utlandssemestrar, nya bilar och tokdyra lägenheter.
Citera
2019-03-24, 14:55
  #646
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Skillnaden är att det inte finns några jobb och att det ändå inte lönar sig att jobba.

Även OM ditt påstående skulle vara med sanningen överensstämmande, hur berättigar det att Svenska skattebetalare skall tvingas tillhandahålla livstids arbetsfri försörjning till relativt rika ekonomiska migranter vilka trots allt haft råd att "investera" i den långa, och dyra, resan till Sverige?
Citera
2019-03-24, 14:58
  #647
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oh-be-wan
Skall välfärden säkras är det viktigt med höga skatter så att företag och höginkomsttagare bidrar till att de som är längst ifrån får det bättre.

Migrationen har nu kostat på. Men företagen ville ha den så självfallet går det inte bara att vilja ha något. Man får betala vackert för det NU!. Öppna kassaskrinen!!!!!!1111! Det var det väl värt! Skattmasen ska jaga allt nu. Sanna mina ord. Ska själv söka skattmasetjänster nu. Blir jag antagen kommer ni inte, att ha det lätt.

Hur definierar du "välfärd" och varför anser du att det blir mer av detsamma om inkompetenta kleptokratiska socialistiska politiker tillåts förvalta, och förskingra, allas inkomster och all egendom? Välfärd kan väl knappas vara "skolan, vården och omsorgen" ty socialistens mantra till trots så går inte lejonparten av skatterna till dessa, förment omhuldade, områden. Den enskilt absolut största delen (42% år 2016) går till vad skatteverket kallar "socialt skydd" vilket inbegriper diverse transfereringar.
Citera
2019-03-24, 15:01
  #648
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dude73
Om det skall återinföras en fastighetsskatt bör den självklart vara lika hög på bostadsrätter som på villor. Sen är det helt rätt med att återinföra förmögenhetsskatten...de rika har råd.

Vilka anser du är "de rika" som "har råd"?

socialisten synes anse att alla som har någon som helst inkomst av eget arbete är "rika". Jmf med situationen under den förr-förra socialistiska regimen då jag, som låginkomsttagare, "befriades" från rådighet över två tredjedelar av mitt löneutrymme, bl.a. p.g.a. socialistens konfiskatoriska fastighets- och förmögenhetsskatter. socialisten ansåg nämligen att jag var "rik" och skulle bestraffas för detta på grundval av att mina grannar hade erlagt höga köpeskillingar för SINA bostäder, trots att MIN bostad inte genererade några som helst inkomster, tvärt om, och således ingen ökad "skatteförmåga".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in