Citat:
Ursprungligen postat av
Bizmarck
Hur ser de allmänna alkoholvanorna ut i Finland i jämförelse med Sverige? Tänker då mest på vad/hur/när genomsnittsmannen/kvinnan dricker. Nån med erfarenhet/insyn av båda sidor Östersjön?
Det är ju svårt att jämföra.
Mitt umgänge i Helsingfors såg helt annorlunda ut än mitt umgänge nu.
Men kanske att det märktes större skillnader mellan klasser?
Svärföräldrarna var nog rätt typisk medelklass (en rektor gift med en grundskolelärare). Deras alkoholkonsumtion var måttlig men med inriktning mot goda viner. Bland mina arbetskamrater var de flesta nog precis tvärtom. Om de lade ut mera pengar på alkohol, och det tror jag i och för sig att de gjorde, så var det mest för att de gillade att sitta på uteserveringar och på barer.
När vi flyttade från Stockholm till Helsingfors hade jag inga förkunskaper om finländsk kultur. Men en av skillnaderna som märktes med en gång är att det finns många fler krogar där än här. Och folk går dit!