Citat:
Ursprungligen postat av
bjornhagberg
Du räknar som en tredje klassare.
// civ ing tekn fysik.
Ps. Sluta raljera med dina tramskunslaper. En invandrare blir aldrig en vinstmaskin.
Trots insparad utgift för staten i sjukvård, förvaring og utbildning de första 18 åren klarar många inflyttade inte att bli lönsamma.
Av det kan man dra lärdomen att det är skillnad på utbildning här i Sverige och den som erbjuds i tredje världen. Utbildningen här är anpassad att möta de krav som ställs i vårt samhälle.
Ett utmärkt exempel är läkarutbildningen. De med examen från u-länder klarar i princip ingen provet. När man testar provet det på svenska läkarkåren så klarar över 75% det. Ska kraven sänkas till U-landsnivå eller ska man ställa krav på att de som ska arbeta som läkare är kompetenta? Likaså så bör kravet på svenska för yrkesgruppen höjas. För det är ju bra om läkaren förstår vad patienten säger och beskriver.
Vi står inför stora problem redan om 5år. Sedan blir det värre när bayboomena 60-talister ska gå i pansion.