Citat:
Ursprungligen postat av
Bergakungen
Det är rimligtvis så att det känns litet lättare om man kan intala sig att mamma och barnen tagits av daga av mannen. Kan man sedan tänka sig att detta skett mot mammas vilja och önskan blir det väl ännu litet mindre hjärtskärande hemskt.
Ur en krass juridisk synvinkel är det dock inte så stor skillnad på att stämpla till mord, delta i förberedelser till mord och att vara delaktig i genomförandet.
Du har naturligtvis helt rätt att det ur juridisk synvinkel är närmast likställt att planera kontra genomföra för ansvarsdelaktighet.
Men om ”planeringen” egentligen är en förtvivlad diskussion i gamla mail...?
Om testamentet var övertäckt, vilket vi idag nästintill säkert kunnat konstatera eftersom H’s underskrift är avklippt i toppen?
Då återstår möjligen enbart avskeds/förklaringsbrevet.
Detta ska då läggas i ena vågskålen när den andra tyngs ner av att enbart en ensam förälder mördat bägge barnen och att H själv faktiskt också är ihjälstrypt.
Ovanpå det finns trådsanningar att H anmält sig till en kurs stracks innan och precis som O väntades åter som vanligt på jobbet.
Mordtillfället framstår som valt på impuls, såväl pga dödssätt för H som morden på helt odrogande barn.
Med beaktande av kriminalstatistiken där ett dylikt fall med liknande omständigheter aldrig någonsin beskrivits och med tanke på lågt utredningsincitament hos en belastad polis, som just nu seglar runt i media pga tidigare fall där man tyvärr gjort fel när saker inte offentliggjorts eller gått till rättegång - skulle jag önska att man mer utförligt redogjorde för innehållet i den andra vågskålen.
Frågan är hur en sådan redogörelse egentligen skulle kunna vara till ytterligare men för efterlevande när deras anhörig redan pekats ut som mordmisstänkt?