Citat:
Ursprungligen postat av
happilappi
Det är ganska svårt att känna empati med människor som hatar homosexuella, "infidels", samt gifter sig med barn.. Säger en hel del om dig.
Den ädla riddaren kan även känna empati till fienden. Den ädla soldaten krigar med ett kärleksfullt hjärta, inte ett hatiskt hjärta. En förutsättning för att de ädla egenskaper(såsom att respektera fiendesoldaternas kroppar och ringa stupade fiendesoldaters föräldrar för att be om ursäkt, se 15min i videoklippet
https://www.youtube.com/watch?v=deM6R96hnf0&t=86s) skall manifesteras till ytan kräver ett inre som präglas av harmoni och balans. Ett inre utan stor empati är ett inre som omöjligen kan manifestera ädelmod. En man som inte strävar efter att vara ädel kommer alltid vara en liten man.