Citat:
Ursprungligen postat av
MaBr
Funderar på att sticka till Italien en vecka ensam. Har semester kvar men ingen att åka med just den veckan. Känns trist att söla bort en vecka på hemmaplan. Är det lätt att träffa folk att hänga med även om man inte bor på typ hostel?
Att bo på vandrarhem är inte enda sättet att träffa folk när man reser ensam. Att bo på vandrarhem är bara ett alternativ. Det är även fullt möjligt att bo på vandrarhem utan att vara det minsta social och träffa folk, speciellt om man prioriterar billigt boende framför den sociala biten.
Finns andra sätt att träffa folk. Man kan exempelvis:
- Satsa på ’sociala’ aktiviteter. Kanske välja en guidad stadsvandring, eller en annan aktivitet där man reser tillsammans med en guide eller ledare. Det kan exempelvis handla om dykning eller pub crawl. Eller något annat som du har lust att göra.
- Våga prata med folk på exempelvis hotellet, på marknaden, när du besöker sevärdheter, på restaurangen, i baren eller när du åker kollektivtrafik. Det kan kännas jobbigt till en början, men det blir lättare senare.
Det beror på hur man är som person, och vad man har tänkt göra under resan.