Citat:
Och eftersom de planerat dådet, och det ser ut som det gjorde - O dödade barnen och hjälpte H - så var de tvingade att skriva ett förklaringsbrev. Som du säger, annars hade O stått som ensam mördare och det ville nog ingen av dom. Båda tog på sig planeringen och lämnade resten till polisen att räkna ut. Samt lämnade så mycket efter sig att det inte skulle vara några tvivel om att detta var i samförstånd.
Varför måste detta redovisas för oss? De anhöriga har säkert fått veta så mycket att de är nöjda med förklaringarna. De har ju också haft möjlighet att ha insyn i hur pressträffen skulle se ut och vad man skulle släppa.
Varför måste detta redovisas för oss? De anhöriga har säkert fått veta så mycket att de är nöjda med förklaringarna. De har ju också haft möjlighet att ha insyn i hur pressträffen skulle se ut och vad man skulle släppa.
Jo men var i allt detta framkommer att H skulle varit drivande som ”O-kramarna” i tråden påstår?
Tror någon att det står i något förklaringsbrev?
OM de både verkligen i samförstånd utraderat sin familj är det ännu mer obegripligt och ”statistikfrämmande” än om H skulle gjort det ensamt (med undantag för mordet på henne).
För det första är det märkligt att man överhuvudtaget har kraft, ork och intresse av att bry sig om materiella ting och skriver och låter bevittna ett testamente när man bestämt sig för att utradera hela sin familj och själv dö. Om de bara hade skrivit sina önskemål kring kvarlåtenskapen i avskedsbrevet hade anhöriga verkligen inte följt deras önskemål då? Ingen verkar ju bestridit testamentet trots att O mördade H så deras önskemål verkar ju följts ändå. Så varför la de snart döda O och H tid på att få ett taffligt nätkopierat testamente bevittnat?
För det andra hade väl en film gjort samförståndet helt uppenbart? Inga resurser skulle behövts för handstilsanalyser mm. I stort sett alla ekonomiskt välsituerade familjer har tillgång till filmkameror i mobiler och på datorer. Hade USB-minnet innehållit annat än praktiska deltaljer kring kvarlåtenskapen, som det troligen innehöll, utan istället en filmad sequens - hade polisen nämt det.
Om målet var att undvika att all skuld automatiskt hamnade på O är det faktiskt rätt svagt det polisen redovisar med ”handstilsanalyser”. Mycket lättare att sopa undan alla tvivel med tydlig film med två personer som berättar. Så varför lät dessa planerande föräldrar bli?