Citat:
Ursprungligen postat av
Missan27
Poliserna som har hittat familjen såg. Och den ena har berättat det för nån. Lita på den informationen. Jag kommer inte skriva mer om det tyvärr. Trots att jag skulle vilja det.
Om det inte hade funnits ett testamente och ett avskeds/förklaringsbrev - vad hade då varit mest troligt?
Att den omvittnat ledsne nedgångne O som ”inte förtjänade sin sista tid” och som beklagat sig över sin jobbiga situation hade löpt amok? Han som missade sin deklaration, skrev en snurrig momsbok och som mailade att yngsta tösen nog aldrig skulle ha pianolektioner mer? Han som inte ville/ inte orkade med sitt arbete på full tjänst utan ville gå ner i arbetstid?
Han som var den ende som suiciderat i familjen där alla andra var stryp- och kvävningsmördade?
Han som var man - och därför statistiskt också är mest sannolik förövare i en värld där erfarenhetsmässigt nästan 100% av familciden begås av män. Han som var fysiskt starkast och störst.
Eller är det mer sannolikt att den anonyma H som jobbade som vanligt och som inte omvittnat har beklagat sig på jobbet eller uppgivet synbart mått dåligt har löpt amok?
En kvinnlig statistisktvältare?
Familicid har hon i vart fall inte begått eftersom hon, till skillnad från sin make, inte har mördat sin partner. Möjligen fillicid men med det då mycket ovanligt förhållandet att en mor mördar så stora barn. Och dessutom skulle denna kvinna efter det hela låtit sig frivilligt strypmördas??
Nej utan testamentet och avskeds/förklaringsbrevet hade O varit en given gärningsman.
De kanske båda är lika skyldiga som polisen uppger, men då måste de tunga bevis för detta mycket ovanliga förhållande nog redovisas.