Citat:
Ursprungligen postat av
Sssiamesia
Det är en tänkbar "strategi" för AE, att gömma den osmickrande sanningen om sig själv som pedofil genom att leva med den ena kvinnan efter den andra. En man som varit gift flera gånger med vuxna kvinnor kan väl inte vara annat än heterosexuellt lagd...eller?
Att han sedan skaffat barn i parti och minut kan både vara ett sätt att få tillgång till de späda kroppar han bevisligen har begär till, OCH ett sätt att kontrollera kvinnor. Han känner makt över kvinnor då han tillfredsställer deras längtan efter barn, där tycker han att han har dem som i en liten ask. Han är sannolikt personlighetsstörd och därmed mycket liten på insidan och med en svagt utvecklad manlighet. Detta gör att han känner sig underlägsen andra vuxna, inte minst kvinnor, som han därför måste bemästra med olika medel för att kunna stå ut med.
Barn blir sexuellt lockande eftersom de inte kränker honom lika mycket i hans litenhet, där har han automatiskt mer makt. Att han använt så mycket våld mot både det aktuella våldtäktsoffret och egna barn vittnar dock om att hans ynklighet gör att han känner sig hotad även av barn och därför måste oskadliggöra dem.
Gränslös, egocentrerad, parasiterande, utan empatisk förmåga. En oerhört farlig man!
Citat:
Ursprungligen postat av
Cameleont
👍
När och hur blev han sådan?
Min gissning är att han varit med om ngn olycka/kränkning i sin uppväxt och bär på ngt obearbetat trauma som i sin tur hämmat hans mognad.
Ser det som att han stagnerat i sin känslomässiga utveckling.
Känslomässigt är han fortfarande kvar på ett barns stadium men intellektuelt kan han passera för en vuxen då han är skolad samt kommer från en intellektuell familj.
Han har liksom stannat i sin utveckling pga av känslomässiga barriärer, något som han febrilt försökt kompensera genom att bilda familj!
Väldigt intressanta inlägg.
Att han enligt en användare (sorry glömt vem) som tydligen haft kontakt med honom i samband med husförsäljning slarvat hej vilt vid husrenovering, blåljugit för köparen och slagit till på att fägsätta hela övervåningen i blågult för sin nya thailändska flickvän (som blev missnöjd enligt hans egen utsago) tyder ju på en impulsiv och barnslig personlighet.
En alternativ eller bidragande orsak till hans beteende med plötsliga våldsamma utfall skulle ju kunna vara en förvärvad skallskada i frontalloben (som Anders Eklund påstås ha efter en bilolycka) eller långsamt växande tumör i hjärnan som i fallet Karol Kot (
https://en.wikipedia.org/wiki/Karol_Kot )
Men slarviga, barnsliga, oärliga svenska män med obalanserat humör, dålig smak för inredning och förkärlek för Thailand är ju inte direkt något man höjer på ögonbrynen för. Finns ju en på dussinet.
Alla såna kan knappast vara våldsamma överfallspedofiler.
Vore intressant att veta vilka tecken som syntes hos AE.
Något måste det vara.