Citat:
Ursprungligen postat av
Gullgulligullan
Ja, om man tror att en släppt FU skulle stilla de blodtörstiga, har man grovt missolkat konspirationsteoretikerns natur. Som jag skrivit tidigare. Jag har i den här tråden lärt mig att konspirationsteoretikern inte stillas eller lugnas av fakta eller förklaringar. För konspirationsteoretikern är allt som går emot den egna konspirationsteorin, endast ett bevis på magnituden av konspirationen, varför man går ännu djupare in i den. De finns tex inget av det som delgavs på polisens pressträff som godkänts av konspirationsteoretikerna. Det handlar fortfarande, i strid med polisens information, om att endast maken är skyldig. Trots att man har förhört läkaren som satte barnens diagnoser var barnen ändå kärnfriska. Trots att det finns två efter undersökning godkända undertecknade dokument, varav ett är bevittnat, så är dessa ändå bara falsarier skapade av maken. Trots att man har uppgett att det fanns digitala bevis på att detta var planerat sedan länge, handlar det fortfarande om ett plötsligt affektutbrott från maken.
FAKTA, BEVIS, INDICIER FUNGERAR ENDAST TRIGGANDE FÖR KONSPIRATIONSTEORETIKERN!
De gör bara att konspirationteoretikern måste fördjupa sin konspirationteori till att även inbegripa den pedofila läkarens behov av att tillhandahålla barn till sitt nätverk, makens övermäktiga och hotfulla familj, makans undfallande och svaga familj, polisens totala nonchalans och klåperi och skolans behov av att lögnaktigt täcka upp för sina misstag. Tillkommer fler bevis kommer dessa endast att fungera till att bredda konspirationen.
Skulle det tex finnas ett vittne som såg makan strypa ett av barnen genom fönstret, hade denna sannolikt kontaktats med frågor om det inte i själva verket var så att hon försökte skaka liv i henne. Om det i sjukjournalerna framkom att barnen led av mycket stora smärtor pga sin ME, skulle detta tolkas som att maken tillfogat dem skador. Skulle en intervju med en nära vän vittnat om att maken var en ömsint, vänlig man som brydde sig mycket om sina barn, skulle denna beskyllas för att fara med osanning och sannolikt vara en del i det pedofila nätverket eller i alla fall makens älskare. Skulle det komma fram till att makan var deprimerad med destruktiva tankar om utvidgat suicid, hade detta endast tolkats som att det inte var så konstigt med tanke på att maken var ett monster och sannolikt hade den som skrev journalanteckningen glömt att skriva "inte" framför "destruktiva tankar om utvidgat suicid".
Tyvärr tror jag du har rätt. Dessa konspirationsteoretiker skulle de må bättre av att det endast var O som var gärningsman? och att han dessutom styrde och kontrollerade familjen och lite incest på det.
Blir brottet mindre hemskt då?
Begriper inte varför vissa inte klarar av att ta in att de var två som gemensamt kommit överens om att familjen skulle dö.
Varför vill så många se H oskyldig? trots allt polisen gått ut med.
Det är inte första gången kvinnor begår avskyvärda brott. Ta kvinnan i Gårdsten som skar halsen av sina barn innan hon satte eld på lägenheten. (även där fanns en historia bakom kan tilläggas)