Citat:
Ursprungligen postat av
a987
Jag tycker att han låter som en väldigt sjuk och instabil människa, vilket kan vara pga psykos, organisk eller psykisk. Och OM den nu misstänkte mannen är GM, då tyder också hans misshandel av hans son på att han har någon allvarlig störning. Och han måste definitivt INTE vara pedofil bara för att han våldtar en 8-årig flicka. Pedofil är man om man föredrar barn framför vuxna när det gäller sex.
Du tycker att han låter .. hm, okej. Har du läst något uttalande från honom eller vad baserar du dina observationer på? Det "låter" mer som att han är en kontrollerande person som kan explodera för minsta lilla, enligt vad jag har läst från en av hans ex-fruar. Att han sedan går runt och bär på denna hemlighet i över två decennier tyder även på att han inte har några problem med vad han har gjort. Många människor, normala människor, människor som kan känna empati och få ett dåligt samvete, skulle inte kunna klara av att bära på en så här stor skuld så länge. Oavsett om han led av en psykos, hjärnblödning eller vad fan du härnäst kommer hitta på, så blir det svårt att bevisa antingen eller. Faktum kvarstår att han har befunnit sig på brottsplatsen. Hans DNA bekräftar detta. Och han har även levt med detta brottet i över 20 år utan någon närmare tanke över sitt brottsoffer.
Du behöver inte förklara vad en pedofil är. Du kan vara pedofil och vara gift och leva ett samlat liv utan att begå brott mot barn. Du kan vara pedofil och fortfarande komma hem klockan 18:00 varje dag och knulla på kärringen på soffan. Det handlar om en sexuell dragningskraft som en del kan behärska, men i det här fallet så kunde inte AE det. Jag tvivlar starkt på att man skulle välja ut en 8 år gammal flicka framför en vuxen kvinna om det inte var så att man hade en sexuell attraktion mot sitt offer. Men du får gärna bevisa motsatsen.