Citat:
=Smeso|66907839]Du påstod att guds visdom ordnat ett system med att vindar för moln till olika platser på jorden så att det regnar och jorden blir bördig.
Jag påpekade att du då alltså tydligen inte känner till att det finns öknar.
HAHAHA, what? så öknar tar bort det faktum att vinden för bort molnstockar över haven till torrt land och vattnar jorden och låter jorden spira av liv? Ähh nej det tar bort inte faktumet. Dessutom fungerar öknar som ett budskap. Hela jorden skulle se ut sådär utan vinden, molnet regnet osv.
Citat:
Att det finns öknar motbevisar ditt påstående om att det finns ett intelligent system som fördelar vattnet över marken.
Verkligen inte! Du ser saker som inte finns. Öknar fungerar som budskap. Se ovan.
Citat:
Hänger du med nu, eller vill du begränsa ditt påstående till att inte inkludera ökenområdena?
Nej jag hänger verkligen inte med din resonemang. De är helt urbota dåliga och overkliga.
Citat:
Men det är inte förutsägbart var regna ska falla, det är inte förutsägbart om en nyfödd ska överleva sitt första levnadsår eller inte, det är inte förutsägbart om alla frön som du planterar ska gro eller inte, det är inte förutsägbart var blixten ska slå ner, det är inte förutsägbart om det en bonde sår på våren kommer att kunna skördas till hösten. Ja listan kan göras lång.
What? Jag skrev grundläggande elementen! LÄS! Det är förutbestämt att inom loppet av ett år kommer det regna över varje land. Ett år utan regn leder till stora negativa konsekvenser.
Det är förutbestämt att efter varje natt kommer dagen. Aldrig 2 nätter på en dag. Det är förutbestämt att majoriteten av de som har samlag och inte skyddar sig kommer få barn som överlever annars hade mänskligheten dött ut. Det är förutbestämt att alla fruktarter kommer om och om igen efter att de plockas och förtäras annars hade frukterna tagit slut. Det är förutbestämt att alla mänminskor ska dö annars hade jorden blir överfull. Förstår du nu vad jag menar-? Är Flashback full av icke-kompetenta individer?
Citat:
Visa var du hämtat den statistiken ifrån.
Hur skulle det vara om du verifierade dina siffror innan du skrev?
Enligt statistiska centralbyråns statistik för 2011 så är antalet pojkar/män betydligt fler än flickor/kvinnor och ganska jämnt omkring finns det omkring 4000 fler flickor än pojkar per årsgrupp i unga år och det är i stort sett jämnt för varje år ända upp till 30-årsåldern, då börjar kurvan att avta och linjen skärs sedan vid omkring 60 års ålder och i åldern över 60 år finns det sedan fler kvinnor än män.
hahahahahah

i världen! inte i lilla Sverige! LÄS!
Citat:
Så hur menar du att det visar att antalet är jämnt fördelat?
En enkel sökning kommer ge dig svaret.
Citat:
Återigen så har du hittat på att just 29% land är perfekt.
Det är uppenbarligen inte perfekt med tanke på hur överbefolkade olika platser är, eller menar du att det också var guds avsikt?
Ddet du har presenterat ovan är bara felaktigt och jag har visat varför. Med samma hjärna som du har producerat felaktiga påståenden, med samma hjärna menar du att 30% land inte är perfekt. Nu ska jag skratta

hahahaha. 30 % är perfekt. Människorna är 7 miljarder på detta 30% torra ytan en yta på 50% skulle lätt bära 20 miljarder om inte mer, då skulle jorden behövas vara större vilket innebär att solen skulle behöva vara av annan storlek och karaktär och även avståndet och förmodligen universum så småningom. Så 30% är perfekt.
Citat:
Hur kommer det sig då att vi har gått från en medellivslängd på 38 år till en medellivslängd som nu är dubbelt så lång?
Har gud ändrat sig?
Medellivslängd är missvisande. Visst är det fler människor som når höga åldrar idag men även förr i tiden nådde människor höga åldrar med de var färre. Att fler blir äldre idag beror på fler människor beter sig så som Gud vill att de ska bete sig, dvs fördelar resurserna mer rättvist, hjälps åt över etniska och nationella gränser. Förr krigade människor och roffade åt sig resurser utan att dela med sig