Citat:
Ursprungligen postat av
insida
De tänkte sig att Svenskarnas hus skulle se ut såhär:
https://www.svegot.se/wp-content/uploads/2018/05/svenskarhus.jpg
Kanske det bidrog till att Ingrid tröttnade på DFS och begärde utträde? När hon insåg att det inte skulle bli något slott.
Den fastighet de har nu tror jag inte lagligt får användas som bostad. Dessutom är den inte jättestor och ska de få in allt de drömmer om som café, gym, radiostudio, bibliotek, konferensanläggning så lär de behöva varje kvadratcentimeter och kan inte upplåta någon yta för privata bostäder. Madrass i hörnet kanske funkar dock.
Syftet med Svenskarnas hus var väl att nationalister vid event ska slippa behöva hyra lokal med de svårigheter det innebär. Men löser Svenskarnas hus det problemet? Kommer man kunna hålla event med hundratalet personer? Eller behöver man då hyra en annan lokal?
Det var i såfall bara Ingrid som trodde att man skulle bygga ett gigantiskt nybyggt fantasihus. Något som liknar en blandning av en träkyrka och ett slott. Övriga såg nog bilden som en framtida vision. En ny fasad på det befintliga planeras och med den stora omlagda tomten så kommer det se acceptabelt utmed tanke på det lilla man betalat för fastigheten. Och det kommer snart stå 5 hus i Töreboda som ägs av DFS samt privata fastigheter som innehas av medlemmar. Så kommenisterna får skrida till verk innan det blir lite väl många hus att bänna er.
Myssna nu så vi slipper ta det här en gång till. DFS har varit tydliga med att INGEN ska bo i huset. Jag får upprepa det igen och säga att föreningen REDAN har tillgång till minst ett annat hus i kommunen. Så ingen behöver sova på en madrass i ett hörn. Magnus kommer Bosätta sig I Töreboda.
Ingrid avgick när man planerade att köpa en idrottsanlägning med fotbollsplan och tillhörande klubblokaler.
Kan inte ni fattiglappar som verkligen sover på slitna Ikea madrasser i skärholmen visa lite bollar och besöka invigningen av huset.
Det blir inte mer än 3-400 medlemmar så det krävs inga jättebollar för att ni ska våga er dit och ta bilder/rapportera vad ni ser, i den här tråden. Ni har ju uppenbarligen ett stort intresse för vad som sker.