Citat:
Ursprungligen postat av
Alexex
Inte expert på kryptovalutor men det känns ju som att det borde gå att programmera på något sätt.
Annars så vore väl kontantkort ett smidigt sätt där du bara laddar på kortet.
Jo kontantkort borde också funka, problemet med bitcoin är ju att de ligger helt öppet för nätverket att spåra. Jag misstänker att bitcoin och andra kryptovalutor kommer regleras mycket hårdare i framtiden, så det blir omöjligt att köpa och sälja bitcoin anonymt. Alla transaktioner som någonsin gjorts med bitcoin ligger helt öppet för att i framtiden kunna spåras i detalj. T.ex har de flesta ATMer funktioner för att läsa av fingeravtryck redan nu, även om de i nuläget för det mesta inte är en aktiverad funktion. Den bara väntar på att aktiveras.
Min tanke är att bitcoinen ska kunna skrivas ut som kontanter, helst helt decentraliserat, och sedan användas som kontanter. Det borde kunna förenkla användningen av bitcoin och ersätta det med vanliga fiatsedlar. Butiker ska enkelt kunna ta emot bitcoinsedlar utan bekräftelse från blockkedjan som tar tid och ofta en avgift. Eventuellt skulle du och jag kunna byta bitcoin med varandra trots att vi inte skickar över bitcoin mellan våra plånböcker digitalt, vi sätter bara in bitcoinen på en nyckel som vi sedan kan skicka över, på nyckeln finns bitcoinen och den behöver bara kopieras ut för att skapa en bitcoinsedel.
Men hur det ska fungera i detalj vet jag inte, hur säkerheten ska fungera och hur bitcoinen ska kunna låsas på en sedel vet jag inte.
I framtiden, om detta skulle funka, skulle vi kunna handla med bitcoin som kontanter smidigt överallt, både i butik och mellan privatpersoner. Och istället för att tumbla bitcoin kontaktar man bara någon, vem som helst i världen, för att byta varandras bitcoin på detta sätt, helt ospårbart. Jag skulle t.ex kunna motta bitcoin direkt från Moskva utan att det syns att några bitcoin har skickats i blockkedjan, eftersom själva bitcoinen aldrig har skickats. Det går också att byta bitcoinsedlar fysiskt, om de skulle cirkulera likt fiatsedlar så vore det väldigt enkelt.