Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Men när det gäller t.ex. flygplan så lyser Corioliseffekten med sin frånvaro. Piloten behöver inte dippa planets nos t.ex. var tredje minut för att följa jordens kurvatur, det fixar gravitationen.
För det första har Corioliseffekten ingenting med att dippa nosen att göra.
För det andra behöver de inte bry sig om att ta hänsyn till Corioliseffekten eftersom de navigerar till way-points.
Och för det tredje så behöver de inte "dippa nosen" för att hålla en konstant höjd
3 av 3 fel, inte illa.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Samma gäller planets horisontgyro som kalibreras mot horisonten innan start, efter 10-15 minuters flygning över en glob så borde gyroskopet indikera att planets altitud ökar och färdriktningen är inte längre horisontell, men enligt rundissar är detta inget problem för det fixar gravitationen som ser till att gyroskopet alltid är kalibrerad mot jordens center.
Det stämmer bra. Den artificiella horisonten är inte bara ett gyro utan det är ett gyro som justeras med hjälp av den nedåtriktade tyngdkraften.
Här har du ett bra klipp som dels förklarar hur det hela funkar:
https://www.youtube.com/watch?v=-0n-UDrB3Ys&
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Vi har en fungerade karta där flygrutterna mellan startpunkt och destination blir raka linjer istället för onödiga storcirklar.
Nej så är det inte och det vet du själv.
Om man granskar flygrutter så visar det sig att de fungerar på en glob men inte alls på en platt jord, vanliga flygresor falsifierar den platta jorden.
Här är ett kul test som en helt vanlig familj gjorde och föga förvånande är deras slutsats:
I have set up a simple experiment to test two alternative models of reality. The spherical-earth model came through unscathed. The flat-earth model simply fails to reflect reality.
https://creation.com/a-direct-test-of-the-flat-earth-model-flight-times
Citat:
Ursprungligen postat av
Sebban
Soluppgångar och solen är nog inte värt att diskutera eftersom du på nåt sätt är helt övertygad om att solen är en glödande gasboll.
Solens position, bana och storlek är ett utmärkt bevis för jordens form.
Och här har vi flera av varandra oberoende bevis för jordens form. Vi har allt från solens oförändrade storlek via dess bana på höst- och vårdagjämningar till något så enkelt som att den så här års går upp i sydöst när du befinner dig söder om södra vänkretsen.